Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifrenizi mi kaybettiniz? E-posta adresinizi aşağıya girin. Yeni şifre oluştura bilmeniz için size bağlantı göndereceğiz.

Giriş

Kayıt Ol

Sorumlarm ve verilen cevapların sitede yayınlanmasını onaylıyorum Cevapların tedavi amaçlı olmadığını kabul ediyorum. Sorunlarımın bir psikolog ile yüz yüze görüşülerek seans ortamında halledilebileğinin farkındayım.

Uyku bozuklukları

Uyku bozuklukları

Uyku, insanalarda ve hayvanlarda değişmiş bir bilinç seviyesinde, kısmen baskılanmış duyusal aktiviteyle ve neredeyse tüm istemli kasların kapatılmasıyla karakterize edilen bir davranıştır. İnsanlarda yeterli uyku alınmaması unutkanlık, asabiyet, dikkat dağınıklığı gibi sorunlara neden olabilir. Ayrıca gereğinden fazla uyku depresyon gibi rahatsızlıklardan kaynaklanıyor olabilir. Uyku bozukluğu kimi insanlarda kronik hale gelip çok büyük sorunlara neden olabilmektedir. Uyku insan ömrünün en az 1/3’ünü oluşturur. Vücudun dinlenmesini ve beynin bir gün önce aldığı bilgiyi işlemesini sağlar. Uyku aynı zamanda hafızanın yeniden yapılandırılması ve psikolojik yenilenme için gereklidir. 

  • Uykunuz çoğu zaman yetersiz ya da düşük nitelikli (kalitesiz) mi? Ya da çoğu zaman aşırı uykulu oluyor musunuz? Sık sık ,bastıramadığınız bir uyku gereksiminiz ya da birden uykuya dalmalarınız oluyor mu? Uyurken olağandışı birtakım davranışlarınız oluyor mu ya da yatak arkadaşınız, uyurken böyle birtakım olağandışı davranışlarınız olduğunu gözlemiş mi? Uyurken soluğunuzun durduğu ya da güçlükle soluduğunuz oluyor mu ya da yatak arkadaşınız böyle bir durum olduğunu gözlemiş mi?
  • Uykuya dalmakta sıklıkla güçlük çekiyor musunuz?
  • Uykuya daldıktan sonra, uyanmak istemiyorken sık sık uyandığınız oluyor mu? Bu uyanmalardan sonra uykuya yeniden dalmakta sıklıkla güçlük çekiyor musunuz?
  • Sık sık istediğiniz saatten daha erken uyandığınız ve yeniden uykuya dalamadığınız oluyor mu?

Bu durumlardan en az 3 ay süren bir şikayetiniz varsa en kısa zamanda bir uzmana danışmalısınız.

Yorum ( 1 )

  1. Dr. Martin Turner
    Dr. Martin Turner
    Nisan 6, 2016 saat 4:03 pm

    This is the link it may better help to understand sleep problems (bu linkteki makale sayesinde uyku bozuklukların neden kaynaklandığını daha iyi anlabilirsiniz)
    http://files.eric.ed.gov/fulltext/EJ844376.pdf

Yorum Ekleyin

www.RasyonelPsikoloji.com Psikoterapi, psikolojik danışmanlık ihtiyaçlarınız için güvenilir bir kurum.

www.MuratArtiran.com Dr. Murat Artıran hocamızın kişisel sitesi.

www.rasyonelpozitifdernek.org Psikolojiniz için pozitif yazılar bulabileceğiniz bir dernek sitesi.

www.PsikolojikSaglik.com yayında Psikolojik sağlığınızla ilgili yazıları bu sitede bulabilirsiniz.

Reklam İletişim:

  • Adres :Abbasağa Mh. Yıldız Cd. D:61/4 Beşiktaş İstanbul
  • Destek :Telefon : 0 (212) 327 02 34
  • E-Posta : info@sorularlapsikolojim.com
TÜM HAKLARI SAKLIDIR.