Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifrenizi mi kaybettiniz? E-posta adresinizi aşağıya girin. Yeni şifre oluştura bilmeniz için size bağlantı göndereceğiz.

Giriş

Kayıt Ol

Sorumlarm ve verilen cevapların sitede yayınlanmasını onaylıyorum Cevapların tedavi amaçlı olmadığını kabul ediyorum. Sorunlarımın bir psikolog ile yüz yüze görüşülerek seans ortamında halledilebileğinin farkındayım.

Stres ve İnsan

Stres ve İnsan

Stres, organizmanın fizik ve ruhsal sınırlarının zorlanması ve tehdit edilmesi ile ortaya çıkan bir durumdur. Strese karşı verilen tepki “Genel Uyum Belirtisi” adı ile anılır. Üç basamağı vardır:

  1. Alarm Reaksiyonu
  2. Direnç Dönemi
  3. Tükenme Dönemi

Stresin sebep ve sonuçlarına bakarsak, stresi sağlayan kaynaklar: fizik, kimyasal, iş ile ilgili stres vericiler ve yine çevresel, sosyal ve ruhsal stres vericilerdir. Kısa dönemde insanda fizyolojik, duygusal, zihinsel etkilerini görebiliriz. Mesela, kalp vurum sayısında hızlanma, adele geriliminde artış, endişe, karamsarlık, unutkanlık, dikkati toplayamama gibi.

Uzun dönem etkilerinde ise kronik hastalıklar (hiper tansiyon, kalp hastalıkları), kronik anksiyete ve depresyon, düşünce ve hafıza kusurları görülür. Tüm bunların sonucu olarak da; üretkenliğin azalması , zevk alamama ve yakın ilişkilerden uzaklaşma görülür.

İnsanlar stres karşısında psikolojik ve stres bütünlüğünü korumak amacındadır. Bu korunmayı hem bilinçdışı mekanizmaları hem de bilinçli çabaları ile yaparlar.

Yazar: Özlem Salgar

Yorum Ekleyin

www.RasyonelPsikoloji.com Psikoterapi, psikolojik danışmanlık ihtiyaçlarınız için güvenilir bir kurum.

www.MuratArtiran.com Dr. Murat Artıran hocamızın kişisel sitesi.

www.rasyonelpozitifdernek.org Psikolojiniz için pozitif yazılar bulabileceğiniz bir dernek sitesi.

www.PsikolojikSaglik.com yayında Psikolojik sağlığınızla ilgili yazıları bu sitede bulabilirsiniz.

Reklam İletişim:

  • Adres :Abbasağa Mh. Yıldız Cd. D:61/4 Beşiktaş İstanbul
  • Destek :Telefon : 0 (212) 327 02 34
  • E-Posta : info@sorularlapsikolojim.com
TÜM HAKLARI SAKLIDIR.