Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifrenizi mi kaybettiniz? E-posta adresinizi aşağıya girin. Yeni şifre oluştura bilmeniz için size bağlantı göndereceğiz.

Giriş

Kayıt Ol

Sorumlarm ve verilen cevapların sitede yayınlanmasını onaylıyorum Cevapların tedavi amaçlı olmadığını kabul ediyorum. Sorunlarımın bir psikolog ile yüz yüze görüşülerek seans ortamında halledilebileğinin farkındayım.

Sporla Hafızayı Geliştirmek Mümkün mü ?

Sporla Hafızayı Geliştirmek Mümkün mü ?

Sporun hem yetişkinler hem de çocuklar üzerindeki olumlu etkileri, herkesin kabul ettiği bir durumdur.Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Klişe olduğunu düşünebilirsin ama bu lafın boşa söylenmediği kesin. Egzersiz yapmak beyindeki oksijen seviyesini arttırıyor ve hafıza kaybına yol açan damar yolu rahatsızlıklarının riskini azaltıyor. Aynı zamanda stres hormonu seviyesini düşürüyor ve faydalı beyin kimyasallarının etkisini arttırıyor.

Fiziksel bir aktivite yapmak için birçok iyi neden var. Bu nedenler arasında başta gelenler; egzersizin kalp hastalığı, felç ve diyabet geliştirme ihtimalini azaltmasıdır. Özellikle yaşla birlikte gelen nörolojik problemler yaşayanlar için geçerli olan bir tane neden daha var: Egzersiz; beyni, bellek ve düşünme becerilerini önemli ölçüde geliştiriyor. British Columbia Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada düzenli yapılan yüzme, koşu bandı, koşu ve hızlı yürüyüşler, ip atlama gibi ,kalbinizi ve ter bezlerini çalıştıran, aerobik egzersiz türlerinin; sözel bellek ve öğrenmeyle ilgili beyin alanı olan hipokampüsün boyutunu artırdığı görüldü.

Egzersiz hem doğrudan hem de dolaylı yollarla bellek ve düşünme becerilerini artırmaya yardımcı olur. Egzersizin doğrudan faydaları; insülin direncini azaltma, iltihaplanmayı azaltma ve  beyin büyüme faktörlerinin (beyindeki beyindeki hücrelerin sağlıklarını etkileyen kimyasal maddeleri içerir, beyindeki yeni kan damarlarının büyümesi, çeşitlenmesi ve yeni beyin hücrelerinin hayatta kalmasını sağlar.) salınmasını uyarabilme yeteneğidir. Dolaylı olarak, egzersiz ruh ve uykuyu geliştirir ve stres ve kaygı azaltır. Bu alanlardaki problemler sıklıkla bilişsel bozukluğa neden olur veya bu bozuklukları artırır bulunur.

Çoğu araştırma, düşünme ve hafıza ile ilişkili olan beyin bölgelerinin (prefrontal korteks ve medial temporal korteks), egzersiz yapan kişilerde yapmayanlara göre daha fazla hacmi olduğunu göstermektedir. Brigham and Women’s Hastahenesi’nde bir nörolog olan Dr. Scott McGinnis, “Asıl heyecanlandırıcı olan altı ayda bir veya bir yılda düzenli olarak orta şiddette egzersiz yapmak bu beyin bölgeleri hacminde bir artış ile ilişkilidir” diye belirtiyor.Düzenli fiziksel aktivite bellek kapasitesini ve yeni şeyler öğrenme yeteneği artırıyor. Hafıza ve öğrenmeden sorumlu hipokampus hücrelerinin üretim artışı başlıyor.  Egzersiz tabanlı beyin gücü sadece çocuklar için değildir. Büyükler arasında da bellek artırılabilir. Illinois Üniversitesi’nde yapılan bir başka çalışma, sprint çalışan sağlıklı yetişkinler arasında kelime tutma hafızasının geliştiğini göstermiştir.

Beyin ileri yaşlara kadar adaptasyon yeteneğini korur ve sürekli olarak değişir. Doğru şekilde yönlendirildiğinde beyin her zaman yeni hücreler ve nöral bağlantılar yaratma kapasitesine sahiptir.

Uzm. Klinik Psk.

Merve Cansu Çavuş

Uzm. Klinik Psikolog Cansu ÇavuşDoğrulandı

Lisans eğitimi Psikoloji İstanbul Arel Üniversitesi’nde 2013 yılında tamamladıktan sonra aynı üniversitede yüksek lisans eğitimine devam etti ve Klinik Psikoloji alanında uzmanlığını 2017 yılında aldı. “Bilinçli Farkındalığın, Mutlak Gerçek İhtiyacı İle Ruh Sağlığı Arasındaki İlişkide Aracı Değişken Rolü” konulu tezini Dr. Murat Artıran’ın danışmanlığında sunarak mezun olmuştur. Lisans ve yüksek lisans eğitimi boyunca T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi stajlarını tamamladı. Rasyonel Psikoloji Albert Ellis Enstitüsü Türkiye Merkezi’nde temel ve orta düzeyde Dr. Murat Artıran’dan Rasyonel Duygucu & Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimleri aldı. Halen süpervizyon sürecine Uzm. Psikolojik Danışman H. Mehmet Artıran ve Dr. Murat Artıran ile birlikte devam etmektedir. İş Tecrübeleri 2013-2016 yılları arasında anaokulunda psikolog ve uzman klinik psikolog olarak çalışmıştır. Aile seminerleri düzenledi. 2017 yılında Tohum Otizm Vakfı önderliğinde yürütülen, “Otizmde Tarama, Tanılama ve Eğitim Modelinin Geliştirilmesi” adlı İSTKA Projede görev aldı. İstanbul’ da bulunan 10.000 çocuk için, Erken Tanı Ve Tedavi Programı, MCHAT-R Tarama Ölçeğinin uygulamasını ve klinik görüşmelerini gerçekleştirdi. Çocuk Ergen Psikiyatristi Prof. Dr. Özgür Öner ile birlikte çocukların muayenesinin yapılması ve tanı alan çocukların ailelerine danışmanlık sunulmasında görev aldı. Halen, Rasyonel Psikoloji Beşiktaş merkezinde çocuk-ergen-yetişkin danışanlarına hizmet vermektedir. Yetişkinler için MMPI testini aktif olarak uygulamaktadır. Çocuklar için ise zeka, dikkat ve gelişim testleri uygulamaktadır. Sertifikaları ve Diğer Eğitimleri Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi Temel ve Orta Düzey Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi Süpervizyon (Süpervizör Dr. Murat Artıran) Wısc-r Zeka Testi Stanford Binet Zeka Testi MMPI Kişilik Envanteri Denver 2 Gelişim Testi Metropolitan Okul Olgunluğu Testi AGTE D2 Dikkat Test Bender – Gestalt Görsel Motor Algılama Testi Goodenough – Harris Bir İnsan Çiz Testi Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi Peabody Resim – Kelime Testi B. Cattell Testi Porteus Labirentleri Testi Frankfurter Dikkat Testi Bourdon Dikkat Testi KENT EGY Çocuklar için Depresyon Ölçeği Ergenler için Akılcı (Rasyonel) Duygucu Öz Belirlenim Ölçeği M-Chat Otizm Tarama Testi Otizmde Aile Danışmanlığı Eğitimi Diğer Eğitimler 17. Ulusal Psikoloji Kongresi, Boğaziçi Üniversitesi Düşünce Eğitimi Atölye Çalışması, ArelKam Kariyer Merkezi Çocuklarda Görülen Ruhsal Bozukluklar , İstanbul Arel Üniversitesi Toplumsal Anksiyete Konferansı, İstanbul Arel Üniversitesi Kişisel Gelişim & Motivasyon Atölye Çalışması, ArelKam Kariyer Merkezi Stres Yönetimi Atölye Çalışması, ArelKam Kariyer Merkezi Problem Çözme ve Karar Verme Atölye Çalışması Etkili İletişim ve Sunum Atölye Çalışması İstanbul Üniversitesi Psikoloji Günleri Hasta ve Hastalık Konferansı

Yorum Ekleyin

www.RasyonelPsikoloji.com Psikoterapi, psikolojik danışmanlık ihtiyaçlarınız için güvenilir bir kurum.

www.MuratArtiran.com Dr. Murat Artıran hocamızın kişisel sitesi.

www.rasyonelpozitifdernek.org Psikolojiniz için pozitif yazılar bulabileceğiniz bir dernek sitesi.

www.PsikolojikSaglik.com yayında Psikolojik sağlığınızla ilgili yazıları bu sitede bulabilirsiniz.

Reklam İletişim:

  • Adres :Abbasağa Mh. Yıldız Cd. D:61/4 Beşiktaş İstanbul
  • Destek :Telefon : 0 (212) 327 02 34
  • E-Posta : info@sorularlapsikolojim.com
TÜM HAKLARI SAKLIDIR.