Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifrenizi mi kaybettiniz? E-posta adresinizi aşağıya girin. Yeni şifre oluştura bilmeniz için size bağlantı göndereceğiz.

Giriş

Kayıt Ol

Sorumlarm ve verilen cevapların sitede yayınlanmasını onaylıyorum Cevapların tedavi amaçlı olmadığını kabul ediyorum. Sorunlarımın bir psikolog ile yüz yüze görüşülerek seans ortamında halledilebileğinin farkındayım.

Sigara Bağımlılığı

Sigara Bağımlılığı

Sigara bağımlılığı, en az bir aylık bir süre içinde düzenli sigara kullanma, sigarayı bırakınca yoksunluk belirtileri yaşama, zararlarını görmeye rağmen bırakamama ve başarısız sigara bırakma girişimlerinin olması şeklinde tanımlanmaktadır.

Sigara bağımlılığında sigarayı bırakmayı takiben 24 saat içinde yoksunluk belirtileri görülür. Fiziksel bağımlılığın göstergesi olan yoksunluk, sebebini bilemediğiniz bir sıkıntı hissi (anksiyete), dikkati toplamakta zorluk, yerinde duramama, iştah artışı ve kalp atımlarında yavaşlamadır. Sigara bırakma tedaviniz sırasında sigara içme miktarınızla orantılı biçimde şiddetli ortaya çıkan yoksunluk belirtileri 3-4 haftada sona erer.

Sigara içilen bir çevrede bulunmak, anne-baba ya da okulda sigara içen öğretmen, arkadaş gibi bir rol model bulunması çocuk ve ergenlerde sigaraya başlamada ilk etkendir. Güven sağlama ihtiyacı, arkadaşlar arasında kabul görme, büyük görünme isteği, anne-baba ile çatışma, otoriteye isyan, toplumdan kaçma isteği, sigarayı sıkıntı giderme ya da zevk aracı olarak görme, çevreye uyum sağlama sigaraya başlamanın diğer psikolojik nedenleridir. Okulla problem yaşayan ve benlik saygısı düşük olan ergenler kolaylıkla sigara bağımlısı olabilirler. Depresif, evhamlı ve takıntılı, kendine güvensiz, sorun çözümünde yetersiz kişiler sigara bağımlılığına yatkındır. Depresyon ile sigara içimi ve sigara bağımlılığı bir çok psikiyatrik araştırmada yakından ilişkili bulunmuştur. Depresyonda sigara kullanımı artmakta, düzenli sigara içenlerde de depresyon daha fazla görülmektedir. Depresyonu olanlar sigara bırakma tedavilerinde başarısız kalmaktadır.

Birçok kişi ise sigarayı rahatça bırakabileceğini, önemli olan buna niyetlenmesi olduğunu iddia eder. Sigarayı bırakmayı hiç denemediğini söyler. Bunların birçoğu aslında sigarayı bırakmayı veya azaltmayı düşünmüş fakat birkaç saat içinde sigara isteğine yenik düşmüş, fikir değiştirdiklerini zannederek kendini kandırmaktadır. Alkol, madde ve sigara bağımlılıklarında bu düşünce yapısı ve gel-gitler tipiktir. Sigara ve tütün kullanımını kendi kendine bırakanlar olsa da bunu %15-20’ lik bir kesim başarabilmektedir. Bunda da geçirilen bir kalp ya da akciğer hastalığının verdiği ölüm korkusu büyük etkendir.

Sigara bağımlılığı tedavisinde hangi yöntemi kullanırsak kullanalım, psikiyatrist olarak hedefimiz psikolojik ve fiziksel bağımlılığı alt etmektir. Bu amaçla nikotin bantları, bazı antidepresan ilaçlar, sigaradan tiksindiren ilaçlar, ruhsal eğitim ve sigara ile ilgili bilgilendirme, bilişsel davranışçı terapiler, grup terapileri, gevşeme teknikleri ve hipnoz kullanılabilmektedir.

Alkol kullanımı sigarayı bırakmada büyük bir engeldir. Yoğun alkol ve sigara kullananlarda tek başına sigara bağımlılığına yönelik bir tedavi başarısız kalacaktır. Sigarayı bırakırken mevcut depresyon ve anksiyete bozukluğu gibi psikiyatrik rahatsızlıklar gözden kaçırılmamalı, psikiyatrik tedavisi mutlaka sağlanmalıdır. Olaylara bakış, değerlendirme ve düşünce tarzlarına yönelik bilişsel terapiye eklenen sigara içmeyi erteleme ve geciktirmeye, sigara içmenin farkındalığını arttırmaya yönelik davranışçı tekniklerle kombine kognitif davranışçı terapiler sigara bağımlılığı tedavisinde etkili yöntemlerdir.

Uzm. Klinik Psk.

Merve Cansu Çavuş

Uzm. Klinik Psikolog Cansu ÇavuşDoğrulandı

Lisans eğitimi Psikoloji İstanbul Arel Üniversitesi’nde 2013 yılında tamamladıktan sonra aynı üniversitede yüksek lisans eğitimine devam etti ve Klinik Psikoloji alanında uzmanlığını 2017 yılında aldı. “Bilinçli Farkındalığın, Mutlak Gerçek İhtiyacı İle Ruh Sağlığı Arasındaki İlişkide Aracı Değişken Rolü” konulu tezini Dr. Murat Artıran’ın danışmanlığında sunarak mezun olmuştur. Lisans ve yüksek lisans eğitimi boyunca T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi stajlarını tamamladı. Rasyonel Psikoloji Albert Ellis Enstitüsü Türkiye Merkezi’nde temel ve orta düzeyde Dr. Murat Artıran’dan Rasyonel Duygucu & Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimleri aldı. Halen süpervizyon sürecine Uzm. Psikolojik Danışman H. Mehmet Artıran ve Dr. Murat Artıran ile birlikte devam etmektedir. İş Tecrübeleri 2013-2016 yılları arasında anaokulunda psikolog ve uzman klinik psikolog olarak çalışmıştır. Aile seminerleri düzenledi. 2017 yılında Tohum Otizm Vakfı önderliğinde yürütülen, “Otizmde Tarama, Tanılama ve Eğitim Modelinin Geliştirilmesi” adlı İSTKA Projede görev aldı. İstanbul’ da bulunan 10.000 çocuk için, Erken Tanı Ve Tedavi Programı, MCHAT-R Tarama Ölçeğinin uygulamasını ve klinik görüşmelerini gerçekleştirdi. Çocuk Ergen Psikiyatristi Prof. Dr. Özgür Öner ile birlikte çocukların muayenesinin yapılması ve tanı alan çocukların ailelerine danışmanlık sunulmasında görev aldı. Halen, Rasyonel Psikoloji Beşiktaş merkezinde çocuk-ergen-yetişkin danışanlarına hizmet vermektedir. Yetişkinler için MMPI testini aktif olarak uygulamaktadır. Çocuklar için ise zeka, dikkat ve gelişim testleri uygulamaktadır. Sertifikaları ve Diğer Eğitimleri Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi Temel ve Orta Düzey Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi Süpervizyon (Süpervizör Dr. Murat Artıran) Wısc-r Zeka Testi Stanford Binet Zeka Testi MMPI Kişilik Envanteri Denver 2 Gelişim Testi Metropolitan Okul Olgunluğu Testi AGTE D2 Dikkat Test Bender – Gestalt Görsel Motor Algılama Testi Goodenough – Harris Bir İnsan Çiz Testi Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi Peabody Resim – Kelime Testi B. Cattell Testi Porteus Labirentleri Testi Frankfurter Dikkat Testi Bourdon Dikkat Testi KENT EGY Çocuklar için Depresyon Ölçeği Ergenler için Akılcı (Rasyonel) Duygucu Öz Belirlenim Ölçeği M-Chat Otizm Tarama Testi Otizmde Aile Danışmanlığı Eğitimi Diğer Eğitimler 17. Ulusal Psikoloji Kongresi, Boğaziçi Üniversitesi Düşünce Eğitimi Atölye Çalışması, ArelKam Kariyer Merkezi Çocuklarda Görülen Ruhsal Bozukluklar , İstanbul Arel Üniversitesi Toplumsal Anksiyete Konferansı, İstanbul Arel Üniversitesi Kişisel Gelişim & Motivasyon Atölye Çalışması, ArelKam Kariyer Merkezi Stres Yönetimi Atölye Çalışması, ArelKam Kariyer Merkezi Problem Çözme ve Karar Verme Atölye Çalışması Etkili İletişim ve Sunum Atölye Çalışması İstanbul Üniversitesi Psikoloji Günleri Hasta ve Hastalık Konferansı

Yorum Ekleyin

www.RasyonelPsikoloji.com Psikoterapi, psikolojik danışmanlık ihtiyaçlarınız için güvenilir bir kurum.

www.MuratArtiran.com Dr. Murat Artıran hocamızın kişisel sitesi.

www.rasyonelpozitifdernek.org Psikolojiniz için pozitif yazılar bulabileceğiniz bir dernek sitesi.

www.PsikolojikSaglik.com yayında Psikolojik sağlığınızla ilgili yazıları bu sitede bulabilirsiniz.

Reklam İletişim:

  • Adres :Abbasağa Mh. Yıldız Cd. D:61/4 Beşiktaş İstanbul
  • Destek :Telefon : 0 (212) 327 02 34
  • E-Posta : info@sorularlapsikolojim.com
TÜM HAKLARI SAKLIDIR.