Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifrenizi mi kaybettiniz? E-posta adresinizi aşağıya girin. Yeni şifre oluştura bilmeniz için size bağlantı göndereceğiz.

Giriş

Kayıt Ol

Sorumlarm ve verilen cevapların sitede yayınlanmasını onaylıyorum Cevapların tedavi amaçlı olmadığını kabul ediyorum. Sorunlarımın bir psikolog ile yüz yüze görüşülerek seans ortamında halledilebileğinin farkındayım.

Psikolog Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Psikolog Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Psikolog seçerken nelere dikkat etmeliyiz, sorusu psikolojik sorunlarınızı aşmanızda ve profesyonel ruh sağlığı uzmanı arayışınızda ilk soru olmalıdır. Psikolojik hizmet alırken kime güveneceğiz? Psikoterapi veya psikolojik danışmanlık süreçlerinde nelerle karşılacağız?

Bu yazıda  psikolojik yardım alırken bu hizmeti veren ruh sağlığı uzmanında olması gereken özellikleri göreceğiz. Bu yazıya ek olarak aşağıda ‘Olmaması Gerekenler’ ve ‘Psikolojik Danışmanlık Süreçlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler’ başlıklı yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Rasyonel Psikoloji olarak size psikolojik danışman, psikolog ve psikoterapist seçerken yararlı olacağını düşündüğümüz birkaç tavsiyemiz olacak:

1- Psikoloğun mezuniyeti nedir? Mezuniyeti ya klinik psikolojide, ya aile terapisinde ya da psikolojik danışmanlık alanlarından birinde yüksek lisans olmalıdır. Uzman klinik psikolog veya uzman psikolojik danışman ünvanına sahip olmak için sadece lisans düzeyinde psikoloji veya rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümlerinden mezun olmak yeterli değildir. Bir kişinin sadece lisans (4 yıllık) psikoloji eğitimi ile danışmanlık yapması, terapi yapması yasalarımıza göre yasaktır. Psikolog için doktora eğitimi alıyor veya mezun olmuş olmak, hatta doçentlik düzeyine varmış olmak da önemli bir artıdır. Uzmanlar (yüksek lisans mezunları) ve doktora derecesi almış olan psikolog arasında çok fazla fark yok ise bu söylediğimiz her zaman ve her psikolog için geçerli olmamakla birlikte, elbette üst eğitim almış olan daha avantajlı olabilir.

2- Psikolog ne kadar süredir bu işi yapıyor? Üniversite eğitimlerinin üzerine kaç yıldır bu mesleği icra ettiğine bakmalısınız. Elbetteki her psikoloğun veya psikolojik danışmanın becerisi aynı değildir, bazıları kısa sürede başarılı çalışmalar yapabilir ancak yine de uluslararası kabul edilen bazı süreler vardır. Özellikle konu psikoloji, sağlık ve ruh sağlığı olduğunda bu süreler minimum 3 yıl tecrübe ister. Tüm gelişmiş ülkelerde psikolog olarak çalışmak ve danışan görmek için 1500 saat ile 3000 saat arası seans yani psikolojik görüşme yapmış olmak gerekiyor.

3- Üniversite eğitimlerinin yanında başka hangi eğitimleri almış? Üniversitelerimiz gittikçe çoğalıyor, öğrenci sayıları artıyor ancak maalesef aynı oranda öğretmen, akademisyen ve araştırmacı sayımız artmıyor. Dolayısıyla üniversitelerimiz ellerinden geldiğince birşeyler öğretmeye çalışıyorlar öğrencilerine. Bazı diğer üniversiteler ise öğretmekten çok ‘para’ kazanmaya çalışıyor. Durum bu olunca her zaman için psikoloğunuzu seçerken ek olarak aldığı eğitimlere bakmalısınız. Psikoloğun üniversitenin dışında katılmış olduğu eğitimler özellikle psikoterapi, psikolojik testler, klinik görüşme nasıl yapılır, psikolojik danışmanlık becerileri gibi ana eğitimler olmalıdır. Evet bu derseleri üniversitede okurken de alıyorlar ancak dışarda da almış olmaları gerekmektedir.

4- Psikolog hangi psikoterapi eğitimlerini almış, kaç saat almış ve belgesi var mı? İlk olarak tavsiye ettiğimiz Bilişsel Davranışçı Terapilerdir.  Bunlar Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi diğer adıyla Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi, genel anlamıyla Bilişsel Davranışçı Terapi olacaktır. Diğer terapi yaklaşımları da mevcuttur, örneğin Psikanaliz (Freud yaklaşımı), Varoluşçu Terapi, Logo Terapi, Danışan Merkezli Terapi, Gestalt Terapisi gibi. Psikoterapi çeşitlerindeki önemli unsur bu terapilerin eğitimlerinin ülkemizde yani Türkiye sınırları içinde kurumsal olarak veren var mı, ulusal veya uluslar arası belgelendirme yapan var mı, hocaları kimdir? Bu konudaki yazımız için tıklayınız. Kaç saat eğitim almış? Açıkçası bu soru ülkemiz şartlarında sınırlı olmaktadır. Olabildiğince uzun eğitimler uygun olacaktır ancak dediğimiz gibi ülkemizde hem ekonomik olarak hem de hoca sayısı olarak sınırlar olduğunda sizin arayışınızda en az 100 saat uygulamalı temel eğitim almış olan ve üstüne en az bir 50 saat de süpervizyon toplantılarına katılmış olanları tercih etmelisiniz. Yeterli midir? Maalesef hayır ancak meslektaşımız bu eğitimlerin üzerine en az 3 yıl psikolojik danışmanlık ve psikoterapi mesleğini icra ediyorsa belirli bir oranda tecrübe sahibidir diyebiliriz.

5- Çalışmış olduğu veya referans gösterdiği hocalar var mı? Üniversite dışındaki eğitimler her yerden alınabilmektedir. Bu eğitimlerin, özellikle psikoterapi ve psikolojik danışmanlık eğitimlerinin kimin verdiği ise tartışmalı bir konudur. Dolayısıyla psikoterapi eğitimi almış ama hangi hocadan almış ve bu hocanın referansını sitesine veya özgeçmişine yazabilmiş midir? Bu soruyu da uzman klinik psikolog veya uzman psikolojik danışmanın açık bir şekilde duyurmasını bekleminiz gerekir. Bunun yolu da internet sitesinde veya özgeçmişinde referans olarak gösterdiği hocasının  telefon numaraları olmalıdır.

6- Hizmet verdiği yerde bir müdür, veya direktör veya süpervizyon hocası bulunuyor mu? Bazı psikoloji mezunları tek başlarına ofis açmakta veya arkadaş grubu olarak ofis paylaşımı yapmaktadır. Ancak ofis odası kiralama yöntemi ile değil gerçek bir ekip çalışması yapıyor, kurumsallık psikolojik sağlık hizmetini olumlu yönde kalitelileştiren bir unsurdur. Seçeceğiniz psikoloğun çalıştığı merkezde başka psikologlar var mıdır? Daha da kritik olanı bu psikologlar onun süpervizörü, daha tecrübeli olanı veya resmi olarak müdürü veya direktörü müdür? Yani bir kurumsallık durumu söz konusu mudur? Bu soruların cevabı evetse tercihinizi bireysel çalışanlardan çok bu psikologtan (unutmayın ! uzman klinik psikolog veya uzman psikolojik danışman) yana kullanabilirsiniz.

Uzm. Klinik Psikolog Cansu ÇavuşDoğrulandı

Lisans eğitimi Psikoloji İstanbul Arel Üniversitesi’nde 2013 yılında tamamladıktan sonra aynı üniversitede yüksek lisans eğitimine devam etti ve Klinik Psikoloji alanında uzmanlığını 2017 yılında aldı. “Bilinçli Farkındalığın, Mutlak Gerçek İhtiyacı İle Ruh Sağlığı Arasındaki İlişkide Aracı Değişken Rolü” konulu tezini Dr. Murat Artıran’ın danışmanlığında sunarak mezun olmuştur. Lisans ve yüksek lisans eğitimi boyunca T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi stajlarını tamamladı. Rasyonel Psikoloji Albert Ellis Enstitüsü Türkiye Merkezi’nde temel ve orta düzeyde Dr. Murat Artıran’dan Rasyonel Duygucu & Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimleri aldı. Halen süpervizyon sürecine Uzm. Psikolojik Danışman H. Mehmet Artıran ve Dr. Murat Artıran ile birlikte devam etmektedir. İş Tecrübeleri 2013-2016 yılları arasında anaokulunda psikolog ve uzman klinik psikolog olarak çalışmıştır. Aile seminerleri düzenledi. 2017 yılında Tohum Otizm Vakfı önderliğinde yürütülen, “Otizmde Tarama, Tanılama ve Eğitim Modelinin Geliştirilmesi” adlı İSTKA Projede görev aldı. İstanbul’ da bulunan 10.000 çocuk için, Erken Tanı Ve Tedavi Programı, MCHAT-R Tarama Ölçeğinin uygulamasını ve klinik görüşmelerini gerçekleştirdi. Çocuk Ergen Psikiyatristi Prof. Dr. Özgür Öner ile birlikte çocukların muayenesinin yapılması ve tanı alan çocukların ailelerine danışmanlık sunulmasında görev aldı. Halen, Rasyonel Psikoloji Beşiktaş merkezinde çocuk-ergen-yetişkin danışanlarına hizmet vermektedir. Yetişkinler için MMPI testini aktif olarak uygulamaktadır. Çocuklar için ise zeka, dikkat ve gelişim testleri uygulamaktadır. Sertifikaları ve Diğer Eğitimleri Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi Temel ve Orta Düzey Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi Süpervizyon (Süpervizör Dr. Murat Artıran) Wısc-r Zeka Testi Stanford Binet Zeka Testi MMPI Kişilik Envanteri Denver 2 Gelişim Testi Metropolitan Okul Olgunluğu Testi AGTE D2 Dikkat Test Bender – Gestalt Görsel Motor Algılama Testi Goodenough – Harris Bir İnsan Çiz Testi Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi Peabody Resim – Kelime Testi B. Cattell Testi Porteus Labirentleri Testi Frankfurter Dikkat Testi Bourdon Dikkat Testi KENT EGY Çocuklar için Depresyon Ölçeği Ergenler için Akılcı (Rasyonel) Duygucu Öz Belirlenim Ölçeği M-Chat Otizm Tarama Testi Otizmde Aile Danışmanlığı Eğitimi Diğer Eğitimler 17. Ulusal Psikoloji Kongresi, Boğaziçi Üniversitesi Düşünce Eğitimi Atölye Çalışması, ArelKam Kariyer Merkezi Çocuklarda Görülen Ruhsal Bozukluklar , İstanbul Arel Üniversitesi Toplumsal Anksiyete Konferansı, İstanbul Arel Üniversitesi Kişisel Gelişim & Motivasyon Atölye Çalışması, ArelKam Kariyer Merkezi Stres Yönetimi Atölye Çalışması, ArelKam Kariyer Merkezi Problem Çözme ve Karar Verme Atölye Çalışması Etkili İletişim ve Sunum Atölye Çalışması İstanbul Üniversitesi Psikoloji Günleri Hasta ve Hastalık Konferansı

Yorum Ekleyin

www.RasyonelPsikoloji.com Psikoterapi, psikolojik danışmanlık ihtiyaçlarınız için güvenilir bir kurum.

www.MuratArtiran.com Dr. Murat Artıran hocamızın kişisel sitesi.

www.rasyonelpozitifdernek.org Psikolojiniz için pozitif yazılar bulabileceğiniz bir dernek sitesi.

www.PsikolojikSaglik.com yayında Psikolojik sağlığınızla ilgili yazıları bu sitede bulabilirsiniz.

Reklam İletişim:

  • Adres :Abbasağa Mh. Yıldız Cd. D:61/4 Beşiktaş İstanbul
  • Destek :Telefon : 0 (212) 327 02 34
  • E-Posta : info@sorularlapsikolojim.com
TÜM HAKLARI SAKLIDIR.