Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifrenizi mi kaybettiniz? E-posta adresinizi aşağıya girin. Yeni şifre oluştura bilmeniz için size bağlantı göndereceğiz.

Giriş

Kayıt Ol

Sorumlarm ve verilen cevapların sitede yayınlanmasını onaylıyorum Cevapların tedavi amaçlı olmadığını kabul ediyorum. Sorunlarımın bir psikolog ile yüz yüze görüşülerek seans ortamında halledilebileğinin farkındayım.

Partnerinizin İlişkide Daha Güvenli Hissetmesini Sağlayabilmenin 5 Yolu

Partnerinizin İlişkide Daha Güvenli Hissetmesini Sağlayabilmenin 5 Yolu

Partneriniz yardıma muhtaç görünüyorsa, bunun önemli bir sebebi vardır diyebiliriz.

Kararsız bir bağlanma stiline sahip birini sevmek zor olabilir, bu yüzden nasıl başa çıkacağınız konusunda sağlam bir ilişki önerisine ihtiyacınız olacaktır.

Herhangi bir ilişkide, partnerlerden biri daha fazla dikkat gerektirebilir ve diğer partnerinden daha “muhtaç” olabilir. Bununla birlikte, bu muhtaçlık, başkasına ihtiyaç duyma hali gerçekten köklü bir acıdan ve partneriniz ile farklılaşan bağlanma stilleriniz olması nedeniyle size ihtiyaçlarını doğru bir şekilde ifade etmemesinden kaynaklanabilir.

Peki, Bağlanma Teorisi nedir?

Psikolog John Bowlby’nin öncülüğünü yaptığı bağlanma teorisi, bağlanma tarzınızı, yetişkinlikte insanlarla olan ilişkinizi şekillendiriyor.

Ancak bağlanma kaynakları, ister güvenli ister güvensiz olsun, isterse kaygılı bir bağlanma veya kararsız bağlanma gibi – çocukluk çağındaki gelişim dönemlerinizi ve ailenizin sizin bakımınızı nasıl yaptığını (ya da umursamadığını) anlatır. Bu nedenle, birlikte olduğunuz partnerinizi muhtaç veya aşırı tepki veren olarak algılarsanız ya da her hareketinizin mikroskop altında incelenmekte olduğunu düşünüyorsanız, partnerinizin incinmeye veya üzülmeye bu şekilde yanıt vermeyi öğrenme şekliyle bir ilgisi olabilir.

Partnerinizin, siz ya da ilişkiniz hakkında aşırı derecede eleştirel olduğunu düşünebilirsiniz, ancak davranışlarının, siz daha partneriniz ile tanışmadan çok önce ortaya çıkan kararsız bir bağlanma gelişiminden kaynaklanıyor olabilir.

Bağlanma teorisi, ilişkilerin nasıl geliştirildiğindeki tek faktör olmamakla birlikte, partnerinizle, arkadaşlarınızla ve hatta çocuklarınızla nasıl başarılı olarak bağlar kurduğunuzun bir parçasıdır.

Bu kararsız bağlanmaya sahip olanlar için,  gelişim yıllarınız tahmin edilemez bir bulmaca gibiydi ya da yapmak zorunda olduğunuz veya ebeveynlerinizin, size bakan kişinin sevgisini kazanmak için belirli bir şekilde davranmayı öneren ödül temelli bir sistemdir. Algılanan “yanlış” davranışlar, muhtemelen ailenizin size gösterdiği sevgiyi bırakması, size kızması veya basitçe sizi göz ardı etmesiyle sonuçlanır.

Diğer durumlarda, aile koşulsuz sevginin güvenliğine yönelik özleminizi bırakarak, çocuklarını yalnızca düzensiz bir sevgiyle ödüllendirir.

Eğer partneriniz kararsız bir bağlanma stiline sahipse, ilişkinizde gösterebilecekleri bazı işaretler vardır:

  • Sürekli güven sağlama ihtiyacı (metinler, çağrılar, şefkat veya onay sözleri).
  • İlişki hakkında güvensizlik.
  • İlişkinin bitmesi ile ilgili korku temelli tehditler.
  • Partnerinin müdahalesi olmadan kendilerini sakinleştirememe (öz düzenleme)
  • Küçük detayların fazla yorumlanması.

İyi haber şu ki, kararsız bağlanma stiline sahip olan birini sevmeniz, ilişkinizin başarısızlığa mahkum olacağı anlamına gelmez.

Partnerinizin sizden farklı şekilde bağlanmış olduğunu anladığınızda, onunla yalnızca destekleyici olarak algılanacak şekilde değil, aynı zamanda ilişkide rahat hissetmek için aradıkları güveni, iyileşmeyi ve istikrarı sağlamalısınız.

Herkes farklı olsa da, kararsız olan partneriniz ile güvenli ve birbirinize rahatlık kazandıracak düzeyde ilişki kurmanız sadece günlük ilişkinizi daha zevkli hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda yardımlaşma ve güvenli bağlanmaya doğru ilerleme yolunda ona yardımcı olabilirsiniz.

Güvensiz/Kararsız bir şekilde bağlı partnerinizle ilişkinizde güvende hissetmenize yardımcı olabileceğiniz 5 yol:

1. Yeniden güven verin ve onlar ile bağlanın.

Partneriniz kararsız bağlılık için değiştirilemez olsa da, bu sizin suçunuz olmasa da, aynı zamanda bunun partnerinizin tercihi ya da tercihi olmadığını anlayabilirsiniz.

Partnerinize periyodik olarak “temele dokunarak” güven vermek, düşüncelerinin hızlı bir şekilde “neden aramamışlar ki?” den “beni sevmemeliler”  gibi düşüncelere dönmelerini engellemek uzun zaman alabilir.

Bir tartışmanız veya anlaşmazlığınız varsa, partnerinizle çatışmanın sevginizin veya ilişkinizin “sonu” olmadığına dair güvence vermeniz onların daha hızlı bir şekilde düzenlenmesine ve sakinleşmesine yardımcı olabilir.

2. Cevap için beklerken ayrılmayın.

Kararsız partneriniz, size aşırı tepki gösterdiğini bilse bile, bir metni çok uzun süre yanıtsız bırakmanız veya bir tarihe kadar geciktirmeniz partnerinizin saygı eksikliği hissetmesine hatta kendisinin öncelikli olmadığını hissetmesine neden olabilir.

Planlar değiştiğinde, özellikle de aynı nezaketini size uzattıkları için onlar ile iletişim kurduğunuzdan emin olun. Kararsız bağlanmış partneriniz terk edilmekten ve bırakılmaktan korktuğu için, kendini ifade edememesi ya da geç kalması çoğu zaman bu korkularını tetikler.

Planlar değiştiğinde, özellikle de aynı nezaketini size uzattıkları için onlar ile iletişim kurduğunuzdan emin olun.

Kararsız bağlanmış partneriniz terk edilmekten ve bırakılmaktan korktuğu için, kendini ifade edememesi ya da geç kalması çoğu zaman bu korkularını tetikler.

3. Onlarla tutarlı olun.

Tutarlı bir şekilde sevgi ve şevkati göstermek, kararsız partnerinize kulak verdiğinizi, ona değer verdiğinizi ve anladığınızı gösterir.

Sevdiğiniz kişiye bir hafta boyunca şevkat göstermek ve sonra bunda başarısız olmak, bir sonraki korkularını güçlendirir, çünkü çocukluk dönemlerinde olan önemli gelişim aşamalarındaki deneyimlerini yansıtır.

Bir gün iyi sevgi ve bir sonraki gün eksik sevgi deneyimleri yaşamaları, kararsız bağlanma stilleri olanlar için bir kabus olacaktır.

Size önemsiz bir jest gibi görünen şey, partneriniz için büyük bir anlamı olabilir. Bu yüzden onlara ihtiyaç duydukları güvenceyi verdiğinizden emin olun.

4. İhtiyaç önermek “doğru” değildir.

Partnerinizin bağlanma hasarları için kendilerinin deli hissetmelerini sağlamaya çalışmak, sadece değersizlik duygularını güçlendirir.

Kararsız bağlılığı olan partneriniz, ihtiyaçlarını daha da geçersiz kılmak için en savunmasız acılarını ve travmalarını kullandığınızda dengeden atılır.

Bağlanma hasarını yaratmamış olsanız bile, sevgi dolu bir partner olarak sevdiğiniz birisine, bağlanma sistemlerini daha güvenli olmaları için iyileştirmeleri ve yeniden bağlamaları için yardım etme onuruna sahipsiniz.

5. Onları “düzeltmenin” size bağlı olmadığını anlayın.

Partnerinizi “düzeltemezsiniz”. Partneriniz danışmanlığı, bireysel danışmanlığı ve hatta çevrimiçi kaynaklar aracılığıyla partnerinizin bağlanma ya da gereklilik sorunlarını anlamak, bağlanma yaralarını iyileştirmek ve onlarla daha derin bir samimiyet geliştirmek için gerekli olan ilk adımdır.

Partneriniz’in ihtiyaçları, çocukluk dönemlerindeki bakıma ihtiyacı olduğu ve alamadığı bir süreden kaynaklanıyor.

Bu yüzden, kendinizi eğitmeniz önemlidir. Böylece aşırı yüklenmiş ya da bir şey olduğunda ‘’mikroskop altında’’ hissetmeyeceksiniz.

Psikolog

Büşra Nur Avcu

Referanslar

Guest Author, P. (2019). 5 Ways to Help Your Partner Feel More Secure in the Relationship. Psych Central. Retrieved on May 22, 2019, from https://psychcentral.com/blog/5-ways-to-help-your-partner-feel-more-secure-in-the-relationship/

Uzm. Klinik Psikolog Cansu ÇavuşDoğrulandı

Lisans eğitimi Psikoloji İstanbul Arel Üniversitesi’nde 2013 yılında tamamladıktan sonra aynı üniversitede yüksek lisans eğitimine devam etti ve Klinik Psikoloji alanında uzmanlığını 2017 yılında aldı. “Bilinçli Farkındalığın, Mutlak Gerçek İhtiyacı İle Ruh Sağlığı Arasındaki İlişkide Aracı Değişken Rolü” konulu tezini Dr. Murat Artıran’ın danışmanlığında sunarak mezun olmuştur. Lisans ve yüksek lisans eğitimi boyunca T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi stajlarını tamamladı. Rasyonel Psikoloji Albert Ellis Enstitüsü Türkiye Merkezi’nde temel ve orta düzeyde Dr. Murat Artıran’dan Rasyonel Duygucu & Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimleri aldı. Halen süpervizyon sürecine Uzm. Psikolojik Danışman H. Mehmet Artıran ve Dr. Murat Artıran ile birlikte devam etmektedir. İş Tecrübeleri 2013-2016 yılları arasında anaokulunda psikolog ve uzman klinik psikolog olarak çalışmıştır. Aile seminerleri düzenledi. 2017 yılında Tohum Otizm Vakfı önderliğinde yürütülen, “Otizmde Tarama, Tanılama ve Eğitim Modelinin Geliştirilmesi” adlı İSTKA Projede görev aldı. İstanbul’ da bulunan 10.000 çocuk için, Erken Tanı Ve Tedavi Programı, MCHAT-R Tarama Ölçeğinin uygulamasını ve klinik görüşmelerini gerçekleştirdi. Çocuk Ergen Psikiyatristi Prof. Dr. Özgür Öner ile birlikte çocukların muayenesinin yapılması ve tanı alan çocukların ailelerine danışmanlık sunulmasında görev aldı. Halen, Rasyonel Psikoloji Beşiktaş merkezinde çocuk-ergen-yetişkin danışanlarına hizmet vermektedir. Yetişkinler için MMPI testini aktif olarak uygulamaktadır. Çocuklar için ise zeka, dikkat ve gelişim testleri uygulamaktadır. Sertifikaları ve Diğer Eğitimleri Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi Temel ve Orta Düzey Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi Süpervizyon (Süpervizör Dr. Murat Artıran) Wısc-r Zeka Testi Stanford Binet Zeka Testi MMPI Kişilik Envanteri Denver 2 Gelişim Testi Metropolitan Okul Olgunluğu Testi AGTE D2 Dikkat Test Bender – Gestalt Görsel Motor Algılama Testi Goodenough – Harris Bir İnsan Çiz Testi Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi Peabody Resim – Kelime Testi B. Cattell Testi Porteus Labirentleri Testi Frankfurter Dikkat Testi Bourdon Dikkat Testi KENT EGY Çocuklar için Depresyon Ölçeği Ergenler için Akılcı (Rasyonel) Duygucu Öz Belirlenim Ölçeği M-Chat Otizm Tarama Testi Otizmde Aile Danışmanlığı Eğitimi Diğer Eğitimler 17. Ulusal Psikoloji Kongresi, Boğaziçi Üniversitesi Düşünce Eğitimi Atölye Çalışması, ArelKam Kariyer Merkezi Çocuklarda Görülen Ruhsal Bozukluklar , İstanbul Arel Üniversitesi Toplumsal Anksiyete Konferansı, İstanbul Arel Üniversitesi Kişisel Gelişim & Motivasyon Atölye Çalışması, ArelKam Kariyer Merkezi Stres Yönetimi Atölye Çalışması, ArelKam Kariyer Merkezi Problem Çözme ve Karar Verme Atölye Çalışması Etkili İletişim ve Sunum Atölye Çalışması İstanbul Üniversitesi Psikoloji Günleri Hasta ve Hastalık Konferansı

Yorum Ekleyin

www.RasyonelPsikoloji.com Psikoterapi, psikolojik danışmanlık ihtiyaçlarınız için güvenilir bir kurum.

www.MuratArtiran.com Dr. Murat Artıran hocamızın kişisel sitesi.

www.rasyonelpozitifdernek.org Psikolojiniz için pozitif yazılar bulabileceğiniz bir dernek sitesi.

www.PsikolojikSaglik.com yayında Psikolojik sağlığınızla ilgili yazıları bu sitede bulabilirsiniz.

Reklam İletişim:

  • Adres :Abbasağa Mh. Yıldız Cd. D:61/4 Beşiktaş İstanbul
  • Destek :Telefon : 0 (212) 327 02 34
  • E-Posta : info@sorularlapsikolojim.com
TÜM HAKLARI SAKLIDIR.