Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifrenizi mi kaybettiniz? E-posta adresinizi aşağıya girin. Yeni şifre oluştura bilmeniz için size bağlantı göndereceğiz.

Giriş

Kayıt Ol

Sorumlarm ve verilen cevapların sitede yayınlanmasını onaylıyorum Cevapların tedavi amaçlı olmadığını kabul ediyorum. Sorunlarımın bir psikolog ile yüz yüze görüşülerek seans ortamında halledilebileğinin farkındayım.

Panik atak bozukluğu

Panik atak bozukluğu

Panik atak bozukluğu, nöbet şeklinde birdenbire beliren yoğun bir korku hissidir. Birey, başına bir kötülük geleceğinden, aklını kaybedeceğinden, felakete uğrayacağından, öleceğinden korkar ve dehşete kapılır. Kişi, kontrolünü kaybedip kötü şeyler yaşayacağı endişesine girer. Bu ataklar 5-10 dakika içinde aniden başlar, çoğu zaman 30 dakikayı geçmez. Nadiren 1 saati geçse de kendiğinden geçer. Atakların tekrarlaması olasıdır. Panik ataklar olmadığı zamanlarda kişinin konuşmasında, diğer kişilerle ilişki kurmasında belirgin bir bozukluk yoktur.

Panik atak bozukluğunun fizyolojik belirtileri; kalp atımının hızlanması, kan basıncının yükselmesi, göğüs ağrısı, göğüste sıkışma, çarpıntı, kaslarda gerginlik, göğüste sıkıntı hissi, ellerde ve ayaklarda uyuşma, baş dönmesi, bulantı, soluk almada güçlük, baygınlık hissi, terleme, titreme, boğulma hissi, karın ağrısı, mide bulantısı, üşüme veya ateş basması, uyuşma veya karıncalanma, nefes almada güçlük, delirme ve ölüm korkusu gibi belirtiler olabilmektedir.

Yazar: Gizem Badem

Yorum Ekleyin

www.RasyonelPsikoloji.com Psikoterapi, psikolojik danışmanlık ihtiyaçlarınız için güvenilir bir kurum.

www.MuratArtiran.com Dr. Murat Artıran hocamızın kişisel sitesi.

www.rasyonelpozitifdernek.org Psikolojiniz için pozitif yazılar bulabileceğiniz bir dernek sitesi.

www.PsikolojikSaglik.com yayında Psikolojik sağlığınızla ilgili yazıları bu sitede bulabilirsiniz.

Reklam İletişim:

  • Adres :Abbasağa Mh. Yıldız Cd. D:61/4 Beşiktaş İstanbul
  • Destek :Telefon : 0 (212) 327 02 34
  • E-Posta : info@sorularlapsikolojim.com
TÜM HAKLARI SAKLIDIR.