Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifrenizi mi kaybettiniz? E-posta adresinizi aşağıya girin. Yeni şifre oluştura bilmeniz için size bağlantı göndereceğiz.

Giriş

Kayıt Ol

Sorumlarm ve verilen cevapların sitede yayınlanmasını onaylıyorum Cevapların tedavi amaçlı olmadığını kabul ediyorum. Sorunlarımın bir psikolog ile yüz yüze görüşülerek seans ortamında halledilebileğinin farkındayım.

Otizmde Aile Danışmanlığı

Otizmde Aile Danışmanlığı

Otizmli bir çocuğa sahip olmanın aile üzerindeki etkileri

Anne babalar yeni bir bebeğin doğumunun hayatlarını tamamen değiştireceğini bilmekte kendilerini bu değişikliklere göre hazırlamaktadırlar. Ancak çocuğun otizm ya da yaygın gelişimsel bozukluğu tanısı alması ile hiç hazırlıklı olmadıkları bir durumla karşı karşıya kalırlar. Normal gelişen çocukla iletişim kurmak için kullandıkları yöntemlerin işlemediğini görür, iletişim güçlükleri olan otizmli çocuğun öfke nöbetleri ve diğer problem davranışları karşısında çaresiz kalabilirler. Otizmin diğer engel gruplarından önemli bir farkı, bu tanıyı alan çocukların fiziksel özelliklerinde ve dış görünüşlerinde bir fark olmamasıdır. Bu nedenle bazı anne babalar otizmli çocuklarının davranışları nedeniyle çevreleri tarafından eleştirilir, çocukların davranışları onların “yetersiz anne baba olma becerilerine” bağlanabilir. Örneğin bir lokantaya ya da bir yemek davetine gidildiğinde çocuğun diğerlerinin tabağından yemek alması ya da alışveriş merkezinde sürekli zıplaması ve koşması anne babayı utandırmaktadır. Anne babalar bu nedenlerle birçok sosyal etkinliğe katılmaktan kaçınmakta, sosyal ortamlara çocukları ile girmek istememekte, bu durum kendilerini yalnız hissetmelerine yol açabilmektedir. 

Aileler çocukların isteklerini anlayamadıkları zaman kendilerini engellenmiş hissetmekte, çocuğun gereksinimlerinin karşılanamaması ise saldırgan davranışlara ya da başka problem davranışlara yol açabilmektedir. Bu davranışlar hem anne baba hem de ailenin diğer bireylerinin endişelenmesi ve kaygı duymasına neden olmakta, aynı zamanda çocuğun öğrenmesini ve işlevlerini engellediği için anne babaların endişeleri daha da artmaktadır.

Anne babaları en çok endişelendiren konu ileride, kendileri öldüğü zaman çocuklarına ne olacağıdır. Çocuklarına en iyi bakan kişilerin kendileri olduğunu bilmekte, kendilerinden sonra çocuklarına kimin / kimlerin ve nasıl bakacağı konusunda endişelenmektedirler. Birçok anne baba kendilerinden sonra çocuklarına kimsenin bakamayacağını düşünmektedirler. Anne babaları kaygılandıran bir diğer konu ise maddi güçlüklerdir. Otizmli çocuğa tanı konması, değerlendirilmesi, bireysel eğitimi ve gereksinimi olan konuşma terapisi, uğraşı terapisi ya da fizik tedavi gibi hizmetlerin sağlanması aileye çok ciddi maddi yük getirmektedir. Eğitimin genellikle bireysel olarak yürütülmesi, evde sürekli bakıcı ya da eğitimciye gereksinim duyulması gibi koşullar nedeniyle birçok ailede eşlerden birisi (genellikle anneler) çalışmaktan vaz geçip çocuğun bakımını ve diğer işleri üstlenmekte, böylece aileinin giderlerinden tasarfuf edilmeye çalışılmaktadır.
Otizmde aile danışmanlığı, ailelerin yaşamını kolaylaştıracak, topluma katılımlarını sağlayabilecek ve otizmle baş edebilmelerine yardımcı olabilecek teknikler öğretilir. Otizmli çocukların her birinin özelliklerinin birbirinden farklı olduğu düşünüldüğünde, her ailenin ya da aile bireyinin otizmden farklı şekilde etkilenebileceğini biliyoruz. Bu nedenle önerilen çözümlerin tüm ailelerin sorunlarını çözemeyeceğinin farkındayız ancak ailelere günlük yaşamda karşılaşacakları bazı sorunlarını çözmeye yarayacak ipuçları verebileceğini düşünüyoruz.

Uzm. Klinik Psikolog

Merve Cansu Çavuş

Uzm. Klinik Psikolog Cansu ÇavuşDoğrulandı

Lisans eğitimi Psikoloji İstanbul Arel Üniversitesi’nde 2013 yılında tamamladıktan sonra aynı üniversitede yüksek lisans eğitimine devam etti ve Klinik Psikoloji alanında uzmanlığını 2017 yılında aldı. “Bilinçli Farkındalığın, Mutlak Gerçek İhtiyacı İle Ruh Sağlığı Arasındaki İlişkide Aracı Değişken Rolü” konulu tezini Dr. Murat Artıran’ın danışmanlığında sunarak mezun olmuştur. Lisans ve yüksek lisans eğitimi boyunca T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi stajlarını tamamladı. Rasyonel Psikoloji Albert Ellis Enstitüsü Türkiye Merkezi’nde temel ve orta düzeyde Dr. Murat Artıran’dan Rasyonel Duygucu & Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimleri aldı. Halen süpervizyon sürecine Uzm. Psikolojik Danışman H. Mehmet Artıran ve Dr. Murat Artıran ile birlikte devam etmektedir. İş Tecrübeleri 2013-2016 yılları arasında anaokulunda psikolog ve uzman klinik psikolog olarak çalışmıştır. Aile seminerleri düzenledi. 2017 yılında Tohum Otizm Vakfı önderliğinde yürütülen, “Otizmde Tarama, Tanılama ve Eğitim Modelinin Geliştirilmesi” adlı İSTKA Projede görev aldı. İstanbul’ da bulunan 10.000 çocuk için, Erken Tanı Ve Tedavi Programı, MCHAT-R Tarama Ölçeğinin uygulamasını ve klinik görüşmelerini gerçekleştirdi. Çocuk Ergen Psikiyatristi Prof. Dr. Özgür Öner ile birlikte çocukların muayenesinin yapılması ve tanı alan çocukların ailelerine danışmanlık sunulmasında görev aldı. Halen, Rasyonel Psikoloji Beşiktaş merkezinde çocuk-ergen-yetişkin danışanlarına hizmet vermektedir. Yetişkinler için MMPI testini aktif olarak uygulamaktadır. Çocuklar için ise zeka, dikkat ve gelişim testleri uygulamaktadır. Sertifikaları ve Diğer Eğitimleri Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi Temel ve Orta Düzey Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi Süpervizyon (Süpervizör Dr. Murat Artıran) Wısc-r Zeka Testi Stanford Binet Zeka Testi MMPI Kişilik Envanteri Denver 2 Gelişim Testi Metropolitan Okul Olgunluğu Testi AGTE D2 Dikkat Test Bender – Gestalt Görsel Motor Algılama Testi Goodenough – Harris Bir İnsan Çiz Testi Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi Peabody Resim – Kelime Testi B. Cattell Testi Porteus Labirentleri Testi Frankfurter Dikkat Testi Bourdon Dikkat Testi KENT EGY Çocuklar için Depresyon Ölçeği Ergenler için Akılcı (Rasyonel) Duygucu Öz Belirlenim Ölçeği M-Chat Otizm Tarama Testi Otizmde Aile Danışmanlığı Eğitimi Diğer Eğitimler 17. Ulusal Psikoloji Kongresi, Boğaziçi Üniversitesi Düşünce Eğitimi Atölye Çalışması, ArelKam Kariyer Merkezi Çocuklarda Görülen Ruhsal Bozukluklar , İstanbul Arel Üniversitesi Toplumsal Anksiyete Konferansı, İstanbul Arel Üniversitesi Kişisel Gelişim & Motivasyon Atölye Çalışması, ArelKam Kariyer Merkezi Stres Yönetimi Atölye Çalışması, ArelKam Kariyer Merkezi Problem Çözme ve Karar Verme Atölye Çalışması Etkili İletişim ve Sunum Atölye Çalışması İstanbul Üniversitesi Psikoloji Günleri Hasta ve Hastalık Konferansı

Yorum Ekleyin

www.RasyonelPsikoloji.com Psikoterapi, psikolojik danışmanlık ihtiyaçlarınız için güvenilir bir kurum.

www.MuratArtiran.com Dr. Murat Artıran hocamızın kişisel sitesi.

www.rasyonelpozitifdernek.org Psikolojiniz için pozitif yazılar bulabileceğiniz bir dernek sitesi.

www.PsikolojikSaglik.com yayında Psikolojik sağlığınızla ilgili yazıları bu sitede bulabilirsiniz.

Reklam İletişim:

  • Adres :Abbasağa Mh. Yıldız Cd. D:61/4 Beşiktaş İstanbul
  • Destek :Telefon : 0 (212) 327 02 34
  • E-Posta : info@sorularlapsikolojim.com
TÜM HAKLARI SAKLIDIR.