Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifrenizi mi kaybettiniz? E-posta adresinizi aşağıya girin. Yeni şifre oluştura bilmeniz için size bağlantı göndereceğiz.

Giriş

Kayıt Ol

Sorumlarm ve verilen cevapların sitede yayınlanmasını onaylıyorum Cevapların tedavi amaçlı olmadığını kabul ediyorum. Sorunlarımın bir psikolog ile yüz yüze görüşülerek seans ortamında halledilebileğinin farkındayım.

Obezite Psikolojisi

Obezite Psikolojisi

Obezite birçok yönüyle araştırılan ve tedavi edilmeye çalışılan bir sağlık sorunudur. Biyolojik sebepleri olduğu gibi psikolojik sebepleri de vardır. Obezitede rol oynayan başlıca psikolojik sebepler çocukluk çağı travmaları ve yetiştirilme hatalarıdır. Doğumdan itibaren ilgilenilmeme, anne baba kavgaları, dışlanmışlıklar, fiziksel ve duygusal şiddete maruz kalma, yanlış beslenme gibi nedenler kişinin benlik algısını bozarak obezitenin yolunu açıyor. Aşırı kilo sorunu yaşayan insanların bilinçaltında yaşattıkları bir boşluğu yemeyle doldurma çalıştıklarını görüyoruz. Yetersizlik, değersizlik, eksiklik, güçsüzlük, kendine güveneme gibi olumsuz benlik algılarının yeme üzerinden ifade edilmeye başlanması obezitede çok önemli bir etkendir. İşin bir diğer önemli boyutu ise obezitenin kendisinin de bir travmatik etki yaratmasıdır. Bir sonuç olarak karşımıza çıkan obezite, sebebi de şiddetlendiren ve kendi içinde gittikçe büyüyen bir soruna dönüşüyor. O yüzden “obezite aynı zamanda önemli bir ruhsal sorundur” dersek pek yanlış bir ifade kullanmış olmayız.

Dışardan bakınca, irade yetmezliği veya yeme bozukluğu gibi görülse de, aslında obeziteyi tetikleyen birçok faktör vardır. Çevresel, genetik ve psikolojik faktörler bunlardan bazılarıdır.

Yapılan araştırmalar göstermektedir ki, psikolojik faktörler, hormonal faktörlere göre obeziteye daha çok sebep olmaktadır. Çünkü yeme ihtiyacı bir dürtüdür ve eski toplumlardan günümüze yemek yemek rahatlatıcı, açlık ise acı veren bir duygu olarak süre gelmiştir.Yemek yemenin sonucundaki rahatlama, insana haz veren bir duygudur. Çoğu insan, yemekten sonra mutluluk saçar. Tam da bu yüzden, haz veren bu davranışı savunma mekanizması olarak kullanır, yani stres anında yemek yiyip rahatlayarak mutlu olur ve streslerinden kaçarlar. İşte, yemeyi stres ile bağdaştırdıklarında, her stres anında rahatlamak için dürtüsel olarak yemek yemeye başlayarak, özellikle de yüksek kalorili yiyeceklere saldırırlar. Bu davranış öğrenilip, önüne geçilemediğinde ise obezite kaçınılmaz sondur. Fakat bu eylem, herkes için de geçerli demek değildir. Pekçok kişi, akut olarak yani anlık stres altında daha az yerken, kronik yani uzun süreli streste ise daha fazla yemek yemektedir.

Obezite döngüsünün içine düşen kişi zamanla ‘morbid obezite’ noktasına gelebiliyor ve bu sefer fiziksel olduğu kadar ruhsal bozukluklar da kendini gösteriyor. Mutsuzluk, umutsuzluk, karamsarlık, benlik algısının bozulması, depresyon, kaygı, tükenmişlik gibi psikolojik sorunlar gelişebiliyor. Yaşam kaliteleri düşüyor. Cinsel performansları zayıflıyor ve cinsel tatminlikleri azalıyor. İş, eş ve yakın çevre ilişkileri bozuluyor. Gittikçe yalnızlaşıyorlar ve hayattan çekilir hale geliyorlar.

Yemek yemeyi sadece fiziksel bir ihtiyaç olarak göremeyeceğimiz gibi, obeziteyi de sadece fazla yemek yemenin sonucu olarak değerlendirmemeli, yanında psikolojik faktörleri de göz önünde bulundurmalıyız. Depresyon obezite ile ilişkili psikolojik sorunların başında gelmektedir. Depresyon ve anksiyete (kaygı bozukluğu) nedeniyle obezitenin tetiklendiği ya da tersi olarak obez olan kişilerde depresyonun ortaya çıkabilmesi söz konusu olabilmektedir. Ayrıca obez kişilerde duygu-durum, anksiyete, somatoform ve yeme bozuklukları gibi sorunların ortaya çıkma olasılığı sağlıklı kişilere göre daha yüksektir.

Bu nedenle obezitenin tedavisinde tıbbi ve cerrahi müdahalelerin yanında psikolojik destek programlarının da devreye sokulması son derece önemli. Kapsamlı bir psikiyatrik muayene, risk faktörlerinin ve karakter özelliklerinin belirlenmesi ve buna bağlı olarak hastaya en uygun tedavi planına karar verilmesi gerekir.

Uzm. Klinik Psk.

Merve Cansu Çavuş

Uzm. Klinik Psikolog Cansu ÇavuşDoğrulandı

Lisans eğitimi Psikoloji İstanbul Arel Üniversitesi’nde 2013 yılında tamamladıktan sonra aynı üniversitede yüksek lisans eğitimine devam etti ve Klinik Psikoloji alanında uzmanlığını 2017 yılında aldı. “Bilinçli Farkındalığın, Mutlak Gerçek İhtiyacı İle Ruh Sağlığı Arasındaki İlişkide Aracı Değişken Rolü” konulu tezini Dr. Murat Artıran’ın danışmanlığında sunarak mezun olmuştur. Lisans ve yüksek lisans eğitimi boyunca T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi stajlarını tamamladı. Rasyonel Psikoloji Albert Ellis Enstitüsü Türkiye Merkezi’nde temel ve orta düzeyde Dr. Murat Artıran’dan Rasyonel Duygucu & Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimleri aldı. Halen süpervizyon sürecine Uzm. Psikolojik Danışman H. Mehmet Artıran ve Dr. Murat Artıran ile birlikte devam etmektedir. İş Tecrübeleri 2013-2016 yılları arasında anaokulunda psikolog ve uzman klinik psikolog olarak çalışmıştır. Aile seminerleri düzenledi. 2017 yılında Tohum Otizm Vakfı önderliğinde yürütülen, “Otizmde Tarama, Tanılama ve Eğitim Modelinin Geliştirilmesi” adlı İSTKA Projede görev aldı. İstanbul’ da bulunan 10.000 çocuk için, Erken Tanı Ve Tedavi Programı, MCHAT-R Tarama Ölçeğinin uygulamasını ve klinik görüşmelerini gerçekleştirdi. Çocuk Ergen Psikiyatristi Prof. Dr. Özgür Öner ile birlikte çocukların muayenesinin yapılması ve tanı alan çocukların ailelerine danışmanlık sunulmasında görev aldı. Halen, Rasyonel Psikoloji Beşiktaş merkezinde çocuk-ergen-yetişkin danışanlarına hizmet vermektedir. Yetişkinler için MMPI testini aktif olarak uygulamaktadır. Çocuklar için ise zeka, dikkat ve gelişim testleri uygulamaktadır. Sertifikaları ve Diğer Eğitimleri Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi Temel ve Orta Düzey Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi Süpervizyon (Süpervizör Dr. Murat Artıran) Wısc-r Zeka Testi Stanford Binet Zeka Testi MMPI Kişilik Envanteri Denver 2 Gelişim Testi Metropolitan Okul Olgunluğu Testi AGTE D2 Dikkat Test Bender – Gestalt Görsel Motor Algılama Testi Goodenough – Harris Bir İnsan Çiz Testi Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi Peabody Resim – Kelime Testi B. Cattell Testi Porteus Labirentleri Testi Frankfurter Dikkat Testi Bourdon Dikkat Testi KENT EGY Çocuklar için Depresyon Ölçeği Ergenler için Akılcı (Rasyonel) Duygucu Öz Belirlenim Ölçeği M-Chat Otizm Tarama Testi Otizmde Aile Danışmanlığı Eğitimi Diğer Eğitimler 17. Ulusal Psikoloji Kongresi, Boğaziçi Üniversitesi Düşünce Eğitimi Atölye Çalışması, ArelKam Kariyer Merkezi Çocuklarda Görülen Ruhsal Bozukluklar , İstanbul Arel Üniversitesi Toplumsal Anksiyete Konferansı, İstanbul Arel Üniversitesi Kişisel Gelişim & Motivasyon Atölye Çalışması, ArelKam Kariyer Merkezi Stres Yönetimi Atölye Çalışması, ArelKam Kariyer Merkezi Problem Çözme ve Karar Verme Atölye Çalışması Etkili İletişim ve Sunum Atölye Çalışması İstanbul Üniversitesi Psikoloji Günleri Hasta ve Hastalık Konferansı

Yorum Ekleyin

www.RasyonelPsikoloji.com Psikoterapi, psikolojik danışmanlık ihtiyaçlarınız için güvenilir bir kurum.

www.MuratArtiran.com Dr. Murat Artıran hocamızın kişisel sitesi.

www.rasyonelpozitifdernek.org Psikolojiniz için pozitif yazılar bulabileceğiniz bir dernek sitesi.

www.PsikolojikSaglik.com yayında Psikolojik sağlığınızla ilgili yazıları bu sitede bulabilirsiniz.

Reklam İletişim:

  • Adres :Abbasağa Mh. Yıldız Cd. D:61/4 Beşiktaş İstanbul
  • Destek :Telefon : 0 (212) 327 02 34
  • E-Posta : info@sorularlapsikolojim.com
TÜM HAKLARI SAKLIDIR.