Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifrenizi mi kaybettiniz? E-posta adresinizi aşağıya girin. Yeni şifre oluştura bilmeniz için size bağlantı göndereceğiz.

Giriş

Kayıt Ol

Sorumlarm ve verilen cevapların sitede yayınlanmasını onaylıyorum Cevapların tedavi amaçlı olmadığını kabul ediyorum. Sorunlarımın bir psikolog ile yüz yüze görüşülerek seans ortamında halledilebileğinin farkındayım.

İşkolik Misiniz ?

İşkolik Misiniz ?

İşkoliklik aslında çok çalışmak olarak kabul edilir ama değildir. Bazen gerektiği için de çok çalışabiliriz. Ama işkolizm “çalışmayı durduramamakla” ilgilidir. Davranışsal bir bağımlılıktır. Kimyasal olarak beyinde yaratılan değişiklikler bağımlılık yaparken, davranışsal olarak geliştirdiğimiz alışkanlıklar sonucu da beyin değişiyor. Bu yüzden yanlış olduğunu bildiğimiz halde bazı davranışlarımızı sürdürüyoruz. Çünkü aslında o davranışı biz değil beynimiz yürütüyor.

Koşullardan dolayı çok çalışmak, işini sevmek ya da başarıdan keyif almak yanlış değil. Bunun tersine, işkolikler, kesintisiz iş düşünür. Çalışamadıkları zaman kendini kötü hisseder. Hatta ara vermeye ya da seyahate çıkmaya direnerek yaşarlar. Hedefini bitirip keyfini çıkarmak yerine, hemen yeni hedefler belirlemeye çalışır. Genel olarak sürekli işini düşünmek, işine büyük zaman ayırmak ve kendinden beklenenden daha fazla çalışmak gibi davranışlarla tanımlanıyor. Onlar, işlerinden başka bir şey düşünmüyor, kendilerini ve hayatlarını işleri üzerinden tanımlıyor ve her zaman çalışmak zorunda hissediyorlar.

İşkoliklik diğer bağımlılıklara göre geç fark ediliyor ve uzun süre kazanımları yüzünden çevre tarafından da beslendiğinden dolayı tedavide gecikiliyor. Fakat ciddi kayıplar başlayınca, o kayıplara odaklı bir tedavi arayışı başlıyor. Çoğunlukla önce yakın çevre işkoliklik olduğunu ifade etmeye başlıyor ama kayıplar belirginleşinceye kadar inkar ve bahanelerle kabul edilmiyor.

Eğer sürekli iş düşünüyor ve düşünmediğinizde her şey yerle bir olacak gibi geliyorsa, yaptığınız işi sizden başkasının yapması imkansız, aralıksız yapmaya mecburmuş gibi hissediyorsanız, mükemmel olmak zorunda ve olmazsa sonunuz gibi, bir yok oluş gibi geliyorsa, ara verilen anlar gereksiz bir lüks gibi geliyorsa, kendinize, dinlenmeye, tatile, spora, düzenli ve dengeli beslenmeye, sevdiklerinize ayıracak hiç zamanınız yoksa, işe ara verme düşüncesi bile kaygı verici oluyor ve keyfiniz kaçıyorsa, giderek bedeninizin isyanları gelmeye başladıysa, kaygı, endişe, sinirlilik, uykusuzluk, baş ağrıları, mide barsak sorunları, kalp damar sorunları ortaya çıkmaya başladıysa, sevdikleriniz, çevrenizdekiler sizden uzaklaşıyor ya da sizin uzak olduğunuzu, ve sürekli stres altında olduğunuzu ve onları da etkilediğini söylüyorsa. Bu duruma dur demenin zamanı gelmiş demektir.

Tüm bağımlılıklarda olduğu gibi iyileşmek için ilk ve en önemli adım zararın farkına varmak , bir sorun olduğunu kabul etmektir. Bağımlılıklardan kurtulmaya çalışırken destek gereklidir. Bu ne olduğunu bilmek ve gerekeni yapmak demektir. Bir bağımlılık türü olan işkoliklikte de hatalı temel kabuller ve bilgi işleme hatalarına bağlı alışkanlıklar sorunludur. Alışkanlıkları değiştirme çabalarındaki duygusal zorlukları aşmak için çoğunlukla psikolojik destek de gereklidir.

Uzm. Klinik Psk.

Merve Cansu Çavuş

Uzm. Klinik Psikolog Cansu ÇavuşDoğrulandı

Lisans eğitimi Psikoloji İstanbul Arel Üniversitesi’nde 2013 yılında tamamladıktan sonra aynı üniversitede yüksek lisans eğitimine devam etti ve Klinik Psikoloji alanında uzmanlığını 2017 yılında aldı. “Bilinçli Farkındalığın, Mutlak Gerçek İhtiyacı İle Ruh Sağlığı Arasındaki İlişkide Aracı Değişken Rolü” konulu tezini Dr. Murat Artıran’ın danışmanlığında sunarak mezun olmuştur. Lisans ve yüksek lisans eğitimi boyunca T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi stajlarını tamamladı. Rasyonel Psikoloji Albert Ellis Enstitüsü Türkiye Merkezi’nde temel ve orta düzeyde Dr. Murat Artıran’dan Rasyonel Duygucu & Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimleri aldı. Halen süpervizyon sürecine Uzm. Psikolojik Danışman H. Mehmet Artıran ve Dr. Murat Artıran ile birlikte devam etmektedir. İş Tecrübeleri 2013-2016 yılları arasında anaokulunda psikolog ve uzman klinik psikolog olarak çalışmıştır. Aile seminerleri düzenledi. 2017 yılında Tohum Otizm Vakfı önderliğinde yürütülen, “Otizmde Tarama, Tanılama ve Eğitim Modelinin Geliştirilmesi” adlı İSTKA Projede görev aldı. İstanbul’ da bulunan 10.000 çocuk için, Erken Tanı Ve Tedavi Programı, MCHAT-R Tarama Ölçeğinin uygulamasını ve klinik görüşmelerini gerçekleştirdi. Çocuk Ergen Psikiyatristi Prof. Dr. Özgür Öner ile birlikte çocukların muayenesinin yapılması ve tanı alan çocukların ailelerine danışmanlık sunulmasında görev aldı. Halen, Rasyonel Psikoloji Beşiktaş merkezinde çocuk-ergen-yetişkin danışanlarına hizmet vermektedir. Yetişkinler için MMPI testini aktif olarak uygulamaktadır. Çocuklar için ise zeka, dikkat ve gelişim testleri uygulamaktadır. Sertifikaları ve Diğer Eğitimleri Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi Temel ve Orta Düzey Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi Süpervizyon (Süpervizör Dr. Murat Artıran) Wısc-r Zeka Testi Stanford Binet Zeka Testi MMPI Kişilik Envanteri Denver 2 Gelişim Testi Metropolitan Okul Olgunluğu Testi AGTE D2 Dikkat Test Bender – Gestalt Görsel Motor Algılama Testi Goodenough – Harris Bir İnsan Çiz Testi Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi Peabody Resim – Kelime Testi B. Cattell Testi Porteus Labirentleri Testi Frankfurter Dikkat Testi Bourdon Dikkat Testi KENT EGY Çocuklar için Depresyon Ölçeği Ergenler için Akılcı (Rasyonel) Duygucu Öz Belirlenim Ölçeği M-Chat Otizm Tarama Testi Otizmde Aile Danışmanlığı Eğitimi Diğer Eğitimler 17. Ulusal Psikoloji Kongresi, Boğaziçi Üniversitesi Düşünce Eğitimi Atölye Çalışması, ArelKam Kariyer Merkezi Çocuklarda Görülen Ruhsal Bozukluklar , İstanbul Arel Üniversitesi Toplumsal Anksiyete Konferansı, İstanbul Arel Üniversitesi Kişisel Gelişim & Motivasyon Atölye Çalışması, ArelKam Kariyer Merkezi Stres Yönetimi Atölye Çalışması, ArelKam Kariyer Merkezi Problem Çözme ve Karar Verme Atölye Çalışması Etkili İletişim ve Sunum Atölye Çalışması İstanbul Üniversitesi Psikoloji Günleri Hasta ve Hastalık Konferansı

Yorum Ekleyin

www.RasyonelPsikoloji.com Psikoterapi, psikolojik danışmanlık ihtiyaçlarınız için güvenilir bir kurum.

www.MuratArtiran.com Dr. Murat Artıran hocamızın kişisel sitesi.

www.rasyonelpozitifdernek.org Psikolojiniz için pozitif yazılar bulabileceğiniz bir dernek sitesi.

www.PsikolojikSaglik.com yayında Psikolojik sağlığınızla ilgili yazıları bu sitede bulabilirsiniz.

Reklam İletişim:

  • Adres :Abbasağa Mh. Yıldız Cd. D:61/4 Beşiktaş İstanbul
  • Destek :Telefon : 0 (212) 327 02 34
  • E-Posta : info@sorularlapsikolojim.com
TÜM HAKLARI SAKLIDIR.