Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifrenizi mi kaybettiniz? E-posta adresinizi aşağıya girin. Yeni şifre oluştura bilmeniz için size bağlantı göndereceğiz.

Giriş

Kayıt Ol

Sorumlarm ve verilen cevapların sitede yayınlanmasını onaylıyorum Cevapların tedavi amaçlı olmadığını kabul ediyorum. Sorunlarımın bir psikolog ile yüz yüze görüşülerek seans ortamında halledilebileğinin farkındayım.

Etkili İletişim

Etkili İletişim

İletişim kişiler arasında olabildiği gibi, kişi ile grup veya grup ile grup arasında da olabilmektedir. Birçok bilim insanı etkili iletişim kurmanın önemini vurgulamış ve bu alanda birçok çalışma yapmıştır. Yapılan denemeler sonucu ortaya birtakım etkili iletişim yöntemleri bulunmuştur.Bunlar, duruma ve kişiye göre farklılık gösterir ve doğru yerde, doğru kişiye uygulandığında mükemmel sonuçlar verebilir. 

Etkili iletişimi, hem sözel hem de beden dili ile yönelttiğimiz anlamların; kaynağın ve alıcının beklenen hedeflerini karşılayabilmesi olarak açıklayabiliriz. Doğru bir iletişim doğru bir sürecin eseri olabilir. Mesajı gönderen kişinin yani kaynağın sahip olduğu sözel ve bedensel beceriler, alıcının beklentileri ve hazır bulunuşluğuyla birlikte, doğru noktalarda buluşabilmesi olarak da tanımlayabiliriz.

Etkili İletişim Yolları Nelerdir?

Etkili iletişim hakkında bilgi sahibi olmak, iletişimin etkili olarak sürdürülebilmesi için büyük önem taşıyor. Kendimizi ifade etmenin en kolay ve en hızlı aracı olan konuşma, iletişim sürecinin büyük bir paydaşı. Ancak etkili iletişim nedir sorusu içinde cevap aradığımız bilgi de tam olarak bu noktada devreye giriyor. Etkili bir iletişim için hangi yolu ya da yolları izlemeliyiz?

Doğru iletişim kurma: kendini ifade etmenin en kolay ve doğru yöntemi doğruları konuşmak ve karşındakine dürüst davranmaktır. En doğru ve etkili iletişim tekniğidir ve asla modası geçmez.

Doğru Dil Kullanma: Ben dili- sen dili kavramlarını doğru yerde doğru zamanda kullanabilmek büyük onem taşır.

Konum Değiştirme: Aynı yoldan gidenler aynı yere varırlar. Sonucu değiştirmek için bazen uygulamayı ve davranış şekillerini değiştirmek gerekir. Eğer konuştuğumuz halde problemi çözemiyorsak bazen konuyu değiştirmek ve başka konuya yönelmek en iyi yoldur. Çünkü bazen konuştukça durum daha kötüye gidebilir.

İnsanları değil problemleri karşımıza alma: İletişime geçerken ve özellikle de sorunları çözerken insanları karşımıza almak çoğu zaman sorunların çözümünü zorlaştırır, hatta çözümsüzlüğe iter. Boyle zamanlarda insanlar yerine sorunlar hedeflenirse sorunların çözümü çok daha kolay olacak ve iletişime geçmek daha keyifli hale gelecektir.

İletişim esnasında başka şeylerle ilgilenmemek: İletişim esnasında başka bir işle ilgilenmek dikkatimizi dağıtır ve odaklanmamız gereken noktaları gözden kaçırmamıza neden olabilir.

Güvenli ve tutarlı duruş sergileme: Tutum ve davranış her şeydir. Karşımızdaki bizim duymak istediklerimizi söylesin istiyorsak karşımızdakinin bizim tutarlı olduğumuzu ve güvenilir olduğumuzu bilmesi önemlidir.

Klinik Psikolog

Merve Cansu Çavuş

Uzm. Klinik Psikolog Cansu ÇavuşDoğrulandı

Lisans eğitimi Psikoloji İstanbul Arel Üniversitesi’nde 2013 yılında tamamladıktan sonra aynı üniversitede yüksek lisans eğitimine devam etti ve Klinik Psikoloji alanında uzmanlığını 2017 yılında aldı. “Bilinçli Farkındalığın, Mutlak Gerçek İhtiyacı İle Ruh Sağlığı Arasındaki İlişkide Aracı Değişken Rolü” konulu tezini Dr. Murat Artıran’ın danışmanlığında sunarak mezun olmuştur. Lisans ve yüksek lisans eğitimi boyunca T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi stajlarını tamamladı. Rasyonel Psikoloji Albert Ellis Enstitüsü Türkiye Merkezi’nde temel ve orta düzeyde Dr. Murat Artıran’dan Rasyonel Duygucu & Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimleri aldı. Halen süpervizyon sürecine Uzm. Psikolojik Danışman H. Mehmet Artıran ve Dr. Murat Artıran ile birlikte devam etmektedir. İş Tecrübeleri 2013-2016 yılları arasında anaokulunda psikolog ve uzman klinik psikolog olarak çalışmıştır. Aile seminerleri düzenledi. 2017 yılında Tohum Otizm Vakfı önderliğinde yürütülen, “Otizmde Tarama, Tanılama ve Eğitim Modelinin Geliştirilmesi” adlı İSTKA Projede görev aldı. İstanbul’ da bulunan 10.000 çocuk için, Erken Tanı Ve Tedavi Programı, MCHAT-R Tarama Ölçeğinin uygulamasını ve klinik görüşmelerini gerçekleştirdi. Çocuk Ergen Psikiyatristi Prof. Dr. Özgür Öner ile birlikte çocukların muayenesinin yapılması ve tanı alan çocukların ailelerine danışmanlık sunulmasında görev aldı. Halen, Rasyonel Psikoloji Beşiktaş merkezinde çocuk-ergen-yetişkin danışanlarına hizmet vermektedir. Yetişkinler için MMPI testini aktif olarak uygulamaktadır. Çocuklar için ise zeka, dikkat ve gelişim testleri uygulamaktadır. Sertifikaları ve Diğer Eğitimleri Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi Temel ve Orta Düzey Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi Süpervizyon (Süpervizör Dr. Murat Artıran) Wısc-r Zeka Testi Stanford Binet Zeka Testi MMPI Kişilik Envanteri Denver 2 Gelişim Testi Metropolitan Okul Olgunluğu Testi AGTE D2 Dikkat Test Bender – Gestalt Görsel Motor Algılama Testi Goodenough – Harris Bir İnsan Çiz Testi Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi Peabody Resim – Kelime Testi B. Cattell Testi Porteus Labirentleri Testi Frankfurter Dikkat Testi Bourdon Dikkat Testi KENT EGY Çocuklar için Depresyon Ölçeği Ergenler için Akılcı (Rasyonel) Duygucu Öz Belirlenim Ölçeği M-Chat Otizm Tarama Testi Otizmde Aile Danışmanlığı Eğitimi Diğer Eğitimler 17. Ulusal Psikoloji Kongresi, Boğaziçi Üniversitesi Düşünce Eğitimi Atölye Çalışması, ArelKam Kariyer Merkezi Çocuklarda Görülen Ruhsal Bozukluklar , İstanbul Arel Üniversitesi Toplumsal Anksiyete Konferansı, İstanbul Arel Üniversitesi Kişisel Gelişim & Motivasyon Atölye Çalışması, ArelKam Kariyer Merkezi Stres Yönetimi Atölye Çalışması, ArelKam Kariyer Merkezi Problem Çözme ve Karar Verme Atölye Çalışması Etkili İletişim ve Sunum Atölye Çalışması İstanbul Üniversitesi Psikoloji Günleri Hasta ve Hastalık Konferansı

Yorum Ekleyin

www.RasyonelPsikoloji.com Psikoterapi, psikolojik danışmanlık ihtiyaçlarınız için güvenilir bir kurum.

www.MuratArtiran.com Dr. Murat Artıran hocamızın kişisel sitesi.

www.rasyonelpozitifdernek.org Psikolojiniz için pozitif yazılar bulabileceğiniz bir dernek sitesi.

www.PsikolojikSaglik.com yayında Psikolojik sağlığınızla ilgili yazıları bu sitede bulabilirsiniz.

Reklam İletişim:

  • Adres :Abbasağa Mh. Yıldız Cd. D:61/4 Beşiktaş İstanbul
  • Destek :Telefon : 0 (212) 327 02 34
  • E-Posta : info@sorularlapsikolojim.com
TÜM HAKLARI SAKLIDIR.