Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifrenizi mi kaybettiniz? E-posta adresinizi aşağıya girin. Yeni şifre oluştura bilmeniz için size bağlantı göndereceğiz.

Giriş

Kayıt Ol

Sorumlarm ve verilen cevapların sitede yayınlanmasını onaylıyorum Cevapların tedavi amaçlı olmadığını kabul ediyorum. Sorunlarımın bir psikolog ile yüz yüze görüşülerek seans ortamında halledilebileğinin farkındayım.

Empati

Empati

Empati basitçe başka bir insanın yerine kendimizi koyup, onu anlama çabamızdır. Işin derinine indiğimizde aslında empati “ayna nöronlar” dediğimiz nöronların oluşmasını sağladığı bir duygudur. Ayna nöronlar beynin çesitli alanlarında bulunur ve başka insanlarda gördüğümüz hareketleri taklit etmek istememizi sağlar. Esneme gibi vücut hareketlerinin haricinde bireylerin birbirlerinde gördükleri duyguların birbirine aktarımından da sorumludur. İnsula denilen ayna nöron sistemi şehvet, utanma, suçluluk, mahcubiyet gibi duyguları barındırır. Bu sistem sayesinde biz bir diğer kişinin duygu durumunu anlayabiliriz ve acısını paylaşabiliriz. Bu da empatiyi beraberinde getirir.

Günlük yaşantımızda, iş hayatımızda, aile ilişkilerimizde, arkadaş ve partner ilişkilerimizde, yani yaşamımızın her alanında empati yapmak karşımızdaki insanlarla iletişimimizi kolaylaştırır. Insan olarak her birimizin farklı özellikleri olmasının yanında hepimizin farklı ilkeleri, inançları ve düşünceleri vardır. Bu farklılıklardan dolayı anlaşmazlıklar ortaya çıkar ve çoğumuz kendi fikrimizin mutlak doğruluğuna kaptırmışızdır kendimizi. Halbuki, doğruya giden yol tek bir düşünceden geçmeyebilir, belki de doğruya ulaşmak için bir kaç yol vardır.

Çoğu zaman “o bunu yapmış, bu bunu yapmış” diye yargılayan insanlar er ya da geç yargıladıkları davranışları veya benzerlerini sergilerler. Işte o zaman o eleştirdikleri insanın iç dünyasını anlarlar. Eleştiriden önce yapılan empati aslında hem insanlararası iletişimi hem de ilişkileri güçlü kılar.

Empati nedir dediğimizde karşıdaki insanın yerine kendimizi koymak deyip geçeriz ama aslında bu empatinin ilk adımıdır. Karşıdakinin yerine kendimizi koyduğumuzda bununla beraber olaylara o kişinin penceresinden bakabilmemiz gerekir. Karşımızdakinin duygu ve düşüncelerini “doğru” anlamak ve hissetmek te bir o kadar önemlidir. Karşımızdaki kişiyi anlayabildiğimizi ona doğru ifade edebilmemiz de empatinin gerekliliğidir. Yapılması çok kolay gibi gözüküp aslında uygulamada zor bir eylemdir empati. Genellikle daha yakın olduğumuz kişilere karşı empati kurma becerimiz daha yüksektir. Bunun bir nedeni de onları daha iyi tanıyor olmamız ve bu yüzden onların baktığı yerden olaylara bakmamız daha kolay olduğu içindir. Ancak sadece yakınlarımıza değil diğer bireylerle de kurulan empati sağlıklı toplumsal yaşamı sağlar. Empati yeteneği gelişme çağında anne babanın çocuğa olan tutumuyla ve çocuğun sağladığı özgüvenle gelişir. Fakat empati becerisi her yaşta gelişmeye müsaittir. Tabiki başta kişinin kendi yargılarından, doğrularından ve inançlarından kopmayı göze alması gerekir.  Kişilerin başkalarını dinlerken kendisiyle “kıyaslamaması” gerektiğini bilmesi, kendi fikirlerini benimsetmek yerine başkalarına da odaklanabilmesi, her hangi bir olay karşısında kendilerini koruyup defansif davranırsa karşıdakine odaklanmanın güç olacağını bilmesi ve belki de en önemlisi aktif bir dinleyici olup asıl amacın uzlaşma değil o kişiyi “anlama” olduğunun bilincinde olması gerekir. Bunların dışında yapılan araştırmalara göre, meditasyon ve yoga yapmak ta bilincimizi açarak empati yeteneğimizi geliştirmekte ve hatta dua etmek te şevkat duygumuzu geliştirdiğinden empati becerimizi geliştirmektedir.

Yazan: Deniz Dirin

Yorum Ekleyin

www.RasyonelPsikoloji.com Psikoterapi, psikolojik danışmanlık ihtiyaçlarınız için güvenilir bir kurum.

www.MuratArtiran.com Dr. Murat Artıran hocamızın kişisel sitesi.

www.rasyonelpozitifdernek.org Psikolojiniz için pozitif yazılar bulabileceğiniz bir dernek sitesi.

www.PsikolojikSaglik.com yayında Psikolojik sağlığınızla ilgili yazıları bu sitede bulabilirsiniz.

Reklam İletişim:

  • Adres :Abbasağa Mh. Yıldız Cd. D:61/4 Beşiktaş İstanbul
  • Destek :Telefon : 0 (212) 327 02 34
  • E-Posta : info@sorularlapsikolojim.com
TÜM HAKLARI SAKLIDIR.