Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifrenizi mi kaybettiniz? E-posta adresinizi aşağıya girin. Yeni şifre oluştura bilmeniz için size bağlantı göndereceğiz.

Giriş

Kayıt Ol

Sorumlarm ve verilen cevapların sitede yayınlanmasını onaylıyorum Cevapların tedavi amaçlı olmadığını kabul ediyorum. Sorunlarımın bir psikolog ile yüz yüze görüşülerek seans ortamında halledilebileğinin farkındayım.

Boşanan Ebeveynler Çocuklarına Nasıl Davranmalı?

Boşanan Ebeveynler Çocuklarına Nasıl Davranmalı?

Aileler boşanma kararı aldıklarında çocuklarının kötü etkilenmesinden kaçınmak adına onlarla konuşmayıp hiçbir şey olmamış gibi bir ebeveynin evi terk etmesi sonra da çocuğa hiçbir açıklama yapılmaması kesinlikle yanlış bir görüştür. Eğer çocukların boşanmadan kötü etkilenmesine engel olunmak isteniyorsa çocukla açık açık konuşulmalı, aksi taktirde çocuk kendini güvensiz ve değersiz hissedecektir. Öncelikle anne ve baba çocuğa boşanmak istediklerini, boşanmanın tam olarak ne demek olduğunu açıklamalıdırlar. Yani; artık evli veya sevgili olmayacaklarını, ayrı evlerde yaşayacaklarını söylemeleri gerekir. En önemli nokta, artık evli olmasalar bile ikisinin de çocuğun anne ve babası olmaya ve ikisinin de onu çok sevmeye devam edeceklerini belirtmeleri şarttır. Ayrıca çoğu çocuk ebeveynlerinin boşanmasından kendini sorumlu tutar. Bu yüzden aileler çocuklarıyla boşanma konusunu konuşurken onun hiçbir suçu olmadığını ve boşanma kararını anlaşamadıkları, kavga ettikleri için aldıklarını belirtmeleri gerekir. Boşanma nedenini ayrıntılar olmadan, fakat gerçekleri saklamadan anlatmak ta çocuğun kafasında soru işaretleri olmaması ve endişelerinin artmaması açısından önemlidir. Ancak bunu yaparken hiç bir ebeveyn bir diğerini suçlamamalıdır. Örneğin “baban başka birisiyle olmayı tercih etti” veya “annen başka bir hayat kurmak istiyor, artık beni sevmiyor” gibi açıklamalar çocuğu bir taraf tutmaya iter. Çocuğun gelişimini düzgün tamamlamasında hem anne hem babayla olan iletişimi oldukça büyük rol oynar. Çocuğun annesinden öğreneceği ve hayatına katabileceği şeyler babasından öğrenecekleriyle aynı değildir. Bu yüzden ikisiyle de sağlıklı iletişimi olmalı ve ebeveynler de taraf tutulmasına engel olmalıdır.

Bir başka önemli nokta da çocukla boşanma kararının paylaşılış biçimidir. Konuşma yapılırken hem anne hem baba aktif ve eşit bir biçimde konuşmalıdır. Eğer sadece bir taraf konuşursa çocuk konuşan tarafı boşanmaya istekli görür ve onu suçlar. Boşanma kararının ortak karar olduğunu iki taraf ta tutarlı ve birbirini destekler şekilde bir şekilde konuşarak çocuğa göstermiş olur. Ayrıca çocukla bu konu konuşurken iki ebeveynin de üzgün gözükmemesi, kararlı gözükmesi şarttır. Aileler durumu açıklarken gözleri doluysa çocuğun tepkisi de bu yönde olacaktır. Bu nedenle aileler üzülüyorsa da bu konuyu konuşurlarken çocuklarına yansıtmamaları gerekir.

Çocuk boşanma kararını duyunca kendini güvensiz hissedebilir ve paniğe kapılır. Bunun için çocuğun düzeninin değişmemesi, eski hayatına devam edebilme olanaklarının artırılması iyi olacaktır. Örneğin oturduğu ev, okuduğu okul, çevresi, vs.. değişmemesi çocuk için en sağlıklısıdır. Evden giden ebeveynle de istediği zaman görüşüp konuşabileceği de açıkça belirtilmelidir. Sonuçta da anne ve baba çocukla ayrı zamanlarında hiçbir zaman karşı tarafı kötülememeli ve çocuğun özel günlerinde ikisinin birden çocuğun yanında olması gerekir. Anne babanın çocuğun ihtiyaçlarını karşıladıkları, düzenini bozmamaları, iletişimlerini sağlam kurdukları ve ebeveynlerin ayrıyken mutlu gözüktükleri taktirde çocuk boşanma durumu ile sağlıklı bir biçimde başa çıkacaktır. Unutulmamalı ki her aile boşanabilir ama çocuklarını anne ve babası olmaya devam eder. Bunu çocuğa her zaman hissettirmeli, çocuk her zaman sevildiğini bilmeli ve boşanma kararında sorumlu kişi olmadıklarının üstüne basılmalıdır.

Derleyen: Deniz Dirin

Klinik Psikolog Büşra Karakoç GüzelDoğrulandı

Lisans: İstanbul Arel Üniversitesi – Psikoloji Yüksek Lisans: İstanbul Arel Üniversitesi- Klinik Psikoloji Özel Seçkin Anadolu Lisesinden okul üçüncülüğü ile mezun olduktan sonra İstanbul Arel Üniversitesi Psikoloji lisans bölümünü yarı burslu olarak kazandı. Lisans eğitimi boyunca İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve Küçükçekmece Rehabilitasyon merkezinde stajlarını tamamladı. Lisans eğitiminin hemen sonrasında 450 saatlik "Aile Danışmanlığı" eğitimi aldı. Klinik Psikoloji Yüksek Lisans eğitimini de yarı burslu olarak yine aynı üniversitede tamamladı ve "İrrasyonel İnanışların Anksiyete ve Depresyon Üzerindeki İlişkisi Ve Birbirleri İle Olan Etkileşimleri" konulu tezi ile bitirdi. 2013 yılında My Eğitim ve Danışmanlık merkezinde yarı zamanlı olarak DEHB üzerine çocuk ve ailelerle çalışmıştır. 2014 yılında yayınlanan "Dikkat Eksikliğine Farklı Yaklaşım" isimli kitabın yazarlarındandır. 2014 yılından beri İstanbul’da bir belediyede Psikolog olarak çalışmaktadır. Çocuklar için Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimlerini 2014 yılında Dr. Kristene Doyle ve Dr. Murat Artıran’dan alan Büşra Karakoç Güzel danışanları ile bu method ile çalışmakta ve bu alanda Yrd. Doç. Dr. Murat Artıran’ dan süpervizyon almaktadır. Prof. Dr. Doğan Şahin’den ‘Kişilik Bozuklukları ve Dinamik Psikoterapi’ Eğitimi almış, ( Ekim 2015- Mayıs 2018) Dr. Murat Artıran’dan ‘Oyun Terapileri’ Temel düzey, İleri düzey ve Süpervizyon sürecini tamamlamıştır. Verdiği Eğitimler: Büşra Karakoç Güzel mesleki süreci boyunca birçok eğitim ve seminerlere katılmıştır. Good-Enough Harris Bir İnsan Çiz Testi, Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi, Metropolitan Okul Olgunluğu Testi, AGTE, Denver 2 Testi, Cattel 2a Zeka Testi, Peabody Resim Kelime Testi, Bender Gestalt Görsel Motor Algı Testi, Gessel Gelişim Testi, Porteus Labirentleri Testi, Kent Egy Testi, Benton Kognitif Fonksiyonları ve Görsel Hafıza Testi, Stanford Binet Zeka Testi, WISC-R ve WISC-IV Zeka testi, yetişkinler için ise MMPI testini aktif olarak uygulamaktadır. Albert Ellis Enstitüsü Türkiye Şubesinde Çocuk Objektif Testler, WISC-R, Çocuk Resimlerini Değerlendirme ve MMPI eğitimleri vermektedir. Kitap Yayını: "Dikkat Eksikliğine Farklı Yaklaşım" Katıldığı Eğitimler: 450 saatlik Aile Danışmanlığı, Çocuklar için Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimleri, Kişilik Bozuklukları ve Dinamik Psikoterapi, Albert Ellis Enstitüsü Türkiye Şubesi Rasyonel Psikoloji Oyun Terapisi Eğitimi.

Yorum Ekleyin

www.RasyonelPsikoloji.com Psikoterapi, psikolojik danışmanlık ihtiyaçlarınız için güvenilir bir kurum.

www.MuratArtiran.com Dr. Murat Artıran hocamızın kişisel sitesi.

www.rasyonelpozitifdernek.org Psikolojiniz için pozitif yazılar bulabileceğiniz bir dernek sitesi.

www.PsikolojikSaglik.com yayında Psikolojik sağlığınızla ilgili yazıları bu sitede bulabilirsiniz.

Reklam İletişim:

  • Adres :Abbasağa Mh. Yıldız Cd. D:61/4 Beşiktaş İstanbul
  • Destek :Telefon : 0 (212) 327 02 34
  • E-Posta : info@sorularlapsikolojim.com
TÜM HAKLARI SAKLIDIR.