Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifrenizi mi kaybettiniz? E-posta adresinizi aşağıya girin. Yeni şifre oluştura bilmeniz için size bağlantı göndereceğiz.

Giriş

Kayıt Ol

Sorumlarm ve verilen cevapların sitede yayınlanmasını onaylıyorum Cevapların tedavi amaçlı olmadığını kabul ediyorum. Sorunlarımın bir psikolog ile yüz yüze görüşülerek seans ortamında halledilebileğinin farkındayım.

Bias Nedir?               “Ön yargı, Tutum ve Eğilimler”

Bias Nedir? “Ön yargı, Tutum ve Eğilimler”

Türkçede tam olarak net bir karşılığı olmasa da “bias” olaylara veya kişilere yönelik veya onlara karşı önyargı, tutum ve eğilimlerimizdir diye açıklayabiliriz. Biaslar gerçeğe dayanan bilgilerden ve deneyimlerden çok önyargı ve otomatik düşüncelerden ortaya çıkarlar. Olumlu veya olumsuz bütün biaslar da kişilerde üzerine düşünmeden fikir sahibi olmaya, önyargı ve yanlış hüküm vermeye sebep olur. En çok rastlanan biaslara adaletsiz bir ayrımcılık tutumu örnek verilebilir. Diğer insanların ırkı, dini inanışı, ten rengi ve etnisitesinden kaynaklı otomatik hüküm verme önyargıdan kaynaklanan bir biastır.

            Çoğu zaman bu biaslardan kişilerin haberi bile yoktur. Farkında olmadan gelişen bu otomatik düşünceler genelde içinde büyünülen toplum, aile vb. gibi sosyo-kültürel faktörlerden ve kişisel deneyimlerden kaynaklıdır. Kişiler aslında bu düşünceler üzerinde düşündüklerinde genelde hatalı olduğunu fark edebilirler. Psikolojide de özellikle bilişsel biaslar (cognitive biases) çokça üzerinde durulan ve incelenen olgulardır.

            Bilişsel biaslar, kişilerin düşünce sistemlerinde içine düştükleri mantık dışı hatalar olarak açıklanabilir. Örnek olarak onaylama bias’ı (Confirmation Bias) verilebilir. Bu hatalı düşünüş biçiminde kişiler, kendi inandıkları ve önem verdikleri düşünce ve fikirleri aramaya ve onları fark etmeye eğilimlidirler. Örneğin belli bir siyasi görüşteki bireyin her zaman kendi görüşünü destekleyen yazıları fark edip okuması buna iyi bir örnek olarak verilebilir. Bu hataya düşen kişiler genelde çevredeki karşıt fikir ve görüşleri ya fark etmez ya da aldırış etmezler. Bir diğer örnek olarak “Halo etkisi” örnek verilebilir. Bu bias türünde ise kişiler kendilerine çekici gelen insanların daha akıllı, kibar ve eğlenceli olduğu gibi otomatik düşüncelere sahip olurlar. Çoğu insanın yaşadığı bu durum iş yeri, okul ve diğer bir çok profesyonel kurumda adaletsizliğin yaşanmasına sebep olur.

            Bu tür bilişsel hatalara düşmemek içinse kişilerin düşünce ve inanışlarının olabildiğince farkında olması, onlar üzerine düşünmesi ve ne kadar gerçekliğe dayandığını sorgulaması anahtar rol oynuyor.

Uzm. Klinik Psikolog Cansu ÇavuşDoğrulandı

Lisans eğitimi Psikoloji İstanbul Arel Üniversitesi’nde 2013 yılında tamamladıktan sonra aynı üniversitede yüksek lisans eğitimine devam etti ve Klinik Psikoloji alanında uzmanlığını 2017 yılında aldı. “Bilinçli Farkındalığın, Mutlak Gerçek İhtiyacı İle Ruh Sağlığı Arasındaki İlişkide Aracı Değişken Rolü” konulu tezini Dr. Murat Artıran’ın danışmanlığında sunarak mezun olmuştur. Lisans ve yüksek lisans eğitimi boyunca T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi stajlarını tamamladı. Rasyonel Psikoloji Albert Ellis Enstitüsü Türkiye Merkezi’nde temel ve orta düzeyde Dr. Murat Artıran’dan Rasyonel Duygucu & Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimleri aldı. Halen süpervizyon sürecine Uzm. Psikolojik Danışman H. Mehmet Artıran ve Dr. Murat Artıran ile birlikte devam etmektedir. İş Tecrübeleri 2013-2016 yılları arasında anaokulunda psikolog ve uzman klinik psikolog olarak çalışmıştır. Aile seminerleri düzenledi. 2017 yılında Tohum Otizm Vakfı önderliğinde yürütülen, “Otizmde Tarama, Tanılama ve Eğitim Modelinin Geliştirilmesi” adlı İSTKA Projede görev aldı. İstanbul’ da bulunan 10.000 çocuk için, Erken Tanı Ve Tedavi Programı, MCHAT-R Tarama Ölçeğinin uygulamasını ve klinik görüşmelerini gerçekleştirdi. Çocuk Ergen Psikiyatristi Prof. Dr. Özgür Öner ile birlikte çocukların muayenesinin yapılması ve tanı alan çocukların ailelerine danışmanlık sunulmasında görev aldı. Halen, Rasyonel Psikoloji Beşiktaş merkezinde çocuk-ergen-yetişkin danışanlarına hizmet vermektedir. Yetişkinler için MMPI testini aktif olarak uygulamaktadır. Çocuklar için ise zeka, dikkat ve gelişim testleri uygulamaktadır. Sertifikaları ve Diğer Eğitimleri Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi Temel ve Orta Düzey Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi Süpervizyon (Süpervizör Dr. Murat Artıran) Wısc-r Zeka Testi Stanford Binet Zeka Testi MMPI Kişilik Envanteri Denver 2 Gelişim Testi Metropolitan Okul Olgunluğu Testi AGTE D2 Dikkat Test Bender – Gestalt Görsel Motor Algılama Testi Goodenough – Harris Bir İnsan Çiz Testi Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi Peabody Resim – Kelime Testi B. Cattell Testi Porteus Labirentleri Testi Frankfurter Dikkat Testi Bourdon Dikkat Testi KENT EGY Çocuklar için Depresyon Ölçeği Ergenler için Akılcı (Rasyonel) Duygucu Öz Belirlenim Ölçeği M-Chat Otizm Tarama Testi Otizmde Aile Danışmanlığı Eğitimi Diğer Eğitimler 17. Ulusal Psikoloji Kongresi, Boğaziçi Üniversitesi Düşünce Eğitimi Atölye Çalışması, ArelKam Kariyer Merkezi Çocuklarda Görülen Ruhsal Bozukluklar , İstanbul Arel Üniversitesi Toplumsal Anksiyete Konferansı, İstanbul Arel Üniversitesi Kişisel Gelişim & Motivasyon Atölye Çalışması, ArelKam Kariyer Merkezi Stres Yönetimi Atölye Çalışması, ArelKam Kariyer Merkezi Problem Çözme ve Karar Verme Atölye Çalışması Etkili İletişim ve Sunum Atölye Çalışması İstanbul Üniversitesi Psikoloji Günleri Hasta ve Hastalık Konferansı

Yorum Ekleyin

www.RasyonelPsikoloji.com Psikoterapi, psikolojik danışmanlık ihtiyaçlarınız için güvenilir bir kurum.

www.MuratArtiran.com Dr. Murat Artıran hocamızın kişisel sitesi.

www.rasyonelpozitifdernek.org Psikolojiniz için pozitif yazılar bulabileceğiniz bir dernek sitesi.

www.PsikolojikSaglik.com yayında Psikolojik sağlığınızla ilgili yazıları bu sitede bulabilirsiniz.

Reklam İletişim:

 • Adres :Abbasağa Mh. Yıldız Cd. D:61/4 Beşiktaş İstanbul
 • Destek :Telefon : 0 (212) 327 02 34
 • E-Posta : info@sorularlapsikolojim.com
TÜM HAKLARI SAKLIDIR.