Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifrenizi mi kaybettiniz? E-posta adresinizi aşağıya girin. Yeni şifre oluştura bilmeniz için size bağlantı göndereceğiz.

Giriş

Kayıt Ol

Sorumlarm ve verilen cevapların sitede yayınlanmasını onaylıyorum Cevapların tedavi amaçlı olmadığını kabul ediyorum. Sorunlarımın bir psikolog ile yüz yüze görüşülerek seans ortamında halledilebileğinin farkındayım.

Beslenme ve yeme bozuklukları

Beslenme ve yeme bozuklukları

Yeme bozuklukları, yetersiz ya da aşırı gıda alımı içerebilen, diğer yandan ruhsal etkilere dayanan ve fiziksel sonuçlara yol açabilen bir hastalıktır. Yeme bozuklukları anoreksia nervoza, bulimia nervoza, atipik yeme bozukluğu olarak üçe ayrılmaktadır.

Anoreksiya nervoza, eden yapısında ağır bir bozuklukla karakterize olan, zayıf olma adına sıklıkla ölesiye açlık sınırına getiren, beden imgesinin bozulduğu bir durumdur.

Blumia nervosa, denetimi yitirmiş olma duygusunun eşlik ettiği, yineleyen, büyük miktarlarda yeme atakları ile karakterize bir durumdur.

Atipik yeme bozuklukları, tıkınırcasına yeme sendromu ve gece yeme sendromu olarak 2’ye ayrılabilir. Gece yeme sendromunda  en karakteristik özellik; gece düzenli uyku olmaması ve günlük enerjinin oldukça önemli kısmının gece tüketilmesidir. Tıkınırcasına yeme bozukluğu; kısa bir sürede  aşırı  miktarda besin tüketilmesi ve bu esnada kişinin kendini kontrol dışı hissetmesidir. Atak esnasında kontrol  edememe söz konusudur.

Son zamanlarda:

  • Beden algınız kötüyse,
  • Özel birtakım yiyecekleri, sağlınızı ya da kilonuzu olumsuz bir biçimde etkileyecek denli kısıtladığınız ya da bu yiyeceklerden kaçındığınız oluyorsai
  • Kilo almaktan ya da şişmanlamaktan çok korkuyorsanız,
  • Düşük bir kiloda olduğunuz, ancak yine de kilo almanızı güçleştiren girişimlerde bulunduğunuz bir zaman olduysa,
  • Yineleyeci tıkanırcasına yemeleriniz ve bunun için uygunsuz ödünleyici davranışlarınız olduysa (ilaçların yanlış yere kullanımı, kendi kendini kusturma, aşırı spor yapma vb),

mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

Yorum Ekleyin

www.RasyonelPsikoloji.com Psikoterapi, psikolojik danışmanlık ihtiyaçlarınız için güvenilir bir kurum.

www.MuratArtiran.com Dr. Murat Artıran hocamızın kişisel sitesi.

www.rasyonelpozitifdernek.org Psikolojiniz için pozitif yazılar bulabileceğiniz bir dernek sitesi.

www.PsikolojikSaglik.com yayında Psikolojik sağlığınızla ilgili yazıları bu sitede bulabilirsiniz.

Reklam İletişim:

  • Adres :Abbasağa Mh. Yıldız Cd. D:61/4 Beşiktaş İstanbul
  • Destek :Telefon : 0 (212) 327 02 34
  • E-Posta : info@sorularlapsikolojim.com
TÜM HAKLARI SAKLIDIR.