Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifrenizi mi kaybettiniz? E-posta adresinizi aşağıya girin. Yeni şifre oluştura bilmeniz için size bağlantı göndereceğiz.

Giriş

Kayıt Ol

Sorumlarm ve verilen cevapların sitede yayınlanmasını onaylıyorum Cevapların tedavi amaçlı olmadığını kabul ediyorum. Sorunlarımın bir psikolog ile yüz yüze görüşülerek seans ortamında halledilebileğinin farkındayım.

4 Farklı Öfke Türü ve Kişiler Üzerindeki Yıkıcı Etkileri

4 Farklı Öfke Türü ve Kişiler Üzerindeki Yıkıcı Etkileri

Herkes hayatının belli zamanlardında öfke sorunları yaşayabilir. Öfkemizle nasıl başa çıktığımız bir çok durumda fark yaratacaktır. Sakin, mantıklı ve kontrollü bir şekilde öfkeyi yaşamak mı yoksa yıkıcı, kırıcı ve agresif bir şekilde mi? İşte tam bu noktada öfkeyi kontrol altına alıp, onu hafifletmeyi sağlayabilecek yöntemler önem kazanıyor. Ancak bu yöntemleri iyi anlayabilmek için öncelikle değişik öfke türlerini iyi anlamak gerekiyor. Aşağıda tanımlanan 4 öfke türü psikolojik olarak en sık görülenler. ( Not: Kronik, sürekli devam eden bir öfke hali beyin hasarı, kimyevi veya hormonal dengesizlik, madde kullanımı, Stres sonrası Travma Bozukluğu ve benzeri gibi durumlardan kaynaklanıyor olabilir.)

1) Haklı Sebeplere Dayandırılabilecek Öfke
Bu öfke çeşidinde kişilerin öfkesinin sebebi hayatın içerisinde yaşanan adaletsiz, insanlık ve ahlak dışı durumlardır. Örneğin; doğaya zarar verilmesi, insan veya hayvan haklarının çiğnenmesi, şiddet, yargı adaletsizlikleri ve benzeri gibi durumlarda bireyler haklı bir şekilde öfkelenebilirler. Bu öfke çeşidi kısa vadeli olarak faydalı sayılabilir ve eğer bu yaşanan kötü olayları değiştirme motivasyonu gibi faydalı bir eyleme kanalize edilirse, sağlıklı ve faydalı sonuçlar bile ortaya çıkabilir. Ancak, her çeşit öfkenin fazlası ve uzun sürelisi tehlikelidir ve kişinin huzur ve mutluluğunu bozar. Herhangi bir sebep üzerine durmadan öfkeli olmak
sizi her zaman mutsuzluğa ve ümitsizliğe sürükleyecektir.

2) Sinir Olmaktan Kaynaklanan Öfke
Bu öfke tipi toplumda en yaygın olanıdır. Özellikle günlük hayatta yaşanan bir sürü olay kişinin sinirini bozup öfkelenmesine sebep olabilir. Mesela trafikte giderken sizi gereksiz yere sıkıştıran bir sürücü veya işvereninizin ettiği bir laf… Günlük hayatta yaşanan bu olayların olumsuz yanlarına odaklanıp bunları şahsileştirirseniz bu sinir olma durumunu deneyimlemeniz kaçınılmaz bir hal alacaktır.

3) Agresif Öfke
Bu tip bir öfke genelde karşı tarafın üzerinde üstünlük kurmak, gözünü korkutmak, manipüle etmek veya kontrol etmek amacıyla kullanılır. Belli bir yerden sonra bu öfke karşı tarafı sindirmeye, baskı altına almaya ve psikolojik şiddete kadar ilerler. Dışarıdan her ne kadar birey güçlü gözükmeye çalışıyor olsa da aslında bu öfkenin altında yatan sebep içten gelen özgüvensizlik durumudur. Detaylı bir şekilde incelendiğinde kişinin derin bir korku ve anksiyete durumu içerisinde olduğu fark edilecektir. Bu agresif tutum önünde sonunda kişinin ilişkilerinin bozulmasına, itibar kaybına ve hatta yasal sorunlara bile sebep olabilir.

4) Öfke Patlamaları
Patlamalar halinde gelen bu öfke türünde kişiler neredeyse gözü dönmüş bir şekilde öfke krizlerine girerler. Bulundukları yer, zaman ve kişilerin tamamiyle önemini yitirdiği ve kişinin tamamiyle öfkesi tarafından yönetildiği bir durum olarak da tanımlanabilir. Bu tarz bir öfkenin ortaya çıkmasında bir sürü faktör etkilidir ama çok sık bu öfke nöbetlerini yaşayan bireylerde özellikle çocukluk deneyimlerinin önemi yadsınamaz. Çocuklukta başlayıp gelişen bu öfke nöbeti tutumu yetişkinlikte de devam edebilmektedir. Bu bireyler sağlıklı ilişkiler kurmakta zorlanırlar ve öfkelerini çoğu durumda kontrol edemezler.

References
Ni, Preston. How to Let Go of Negative Thoughts and Emotions. PNCC. (2014)
Ni, Preston. How to Communicate Effectively and Handle Difficult People — 2nd Edition. PNCC. (2006)
Ni, Preston. Are You Highly Sensitive? How to Gain Immunity, Peace, and Self-Mastery!. PNCC. (2017)

Uzm. Klinik Psikolog Cansu ÇavuşDoğrulandı

Lisans eğitimi Psikoloji İstanbul Arel Üniversitesi’nde 2013 yılında tamamladıktan sonra aynı üniversitede yüksek lisans eğitimine devam etti ve Klinik Psikoloji alanında uzmanlığını 2017 yılında aldı. “Bilinçli Farkındalığın, Mutlak Gerçek İhtiyacı İle Ruh Sağlığı Arasındaki İlişkide Aracı Değişken Rolü” konulu tezini Dr. Murat Artıran’ın danışmanlığında sunarak mezun olmuştur. Lisans ve yüksek lisans eğitimi boyunca T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi stajlarını tamamladı. Rasyonel Psikoloji Albert Ellis Enstitüsü Türkiye Merkezi’nde temel ve orta düzeyde Dr. Murat Artıran’dan Rasyonel Duygucu & Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimleri aldı. Halen süpervizyon sürecine Uzm. Psikolojik Danışman H. Mehmet Artıran ve Dr. Murat Artıran ile birlikte devam etmektedir. İş Tecrübeleri 2013-2016 yılları arasında anaokulunda psikolog ve uzman klinik psikolog olarak çalışmıştır. Aile seminerleri düzenledi. 2017 yılında Tohum Otizm Vakfı önderliğinde yürütülen, “Otizmde Tarama, Tanılama ve Eğitim Modelinin Geliştirilmesi” adlı İSTKA Projede görev aldı. İstanbul’ da bulunan 10.000 çocuk için, Erken Tanı Ve Tedavi Programı, MCHAT-R Tarama Ölçeğinin uygulamasını ve klinik görüşmelerini gerçekleştirdi. Çocuk Ergen Psikiyatristi Prof. Dr. Özgür Öner ile birlikte çocukların muayenesinin yapılması ve tanı alan çocukların ailelerine danışmanlık sunulmasında görev aldı. Halen, Rasyonel Psikoloji Beşiktaş merkezinde çocuk-ergen-yetişkin danışanlarına hizmet vermektedir. Yetişkinler için MMPI testini aktif olarak uygulamaktadır. Çocuklar için ise zeka, dikkat ve gelişim testleri uygulamaktadır. Sertifikaları ve Diğer Eğitimleri Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi Temel ve Orta Düzey Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi Süpervizyon (Süpervizör Dr. Murat Artıran) Wısc-r Zeka Testi Stanford Binet Zeka Testi MMPI Kişilik Envanteri Denver 2 Gelişim Testi Metropolitan Okul Olgunluğu Testi AGTE D2 Dikkat Test Bender – Gestalt Görsel Motor Algılama Testi Goodenough – Harris Bir İnsan Çiz Testi Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi Peabody Resim – Kelime Testi B. Cattell Testi Porteus Labirentleri Testi Frankfurter Dikkat Testi Bourdon Dikkat Testi KENT EGY Çocuklar için Depresyon Ölçeği Ergenler için Akılcı (Rasyonel) Duygucu Öz Belirlenim Ölçeği M-Chat Otizm Tarama Testi Otizmde Aile Danışmanlığı Eğitimi Diğer Eğitimler 17. Ulusal Psikoloji Kongresi, Boğaziçi Üniversitesi Düşünce Eğitimi Atölye Çalışması, ArelKam Kariyer Merkezi Çocuklarda Görülen Ruhsal Bozukluklar , İstanbul Arel Üniversitesi Toplumsal Anksiyete Konferansı, İstanbul Arel Üniversitesi Kişisel Gelişim & Motivasyon Atölye Çalışması, ArelKam Kariyer Merkezi Stres Yönetimi Atölye Çalışması, ArelKam Kariyer Merkezi Problem Çözme ve Karar Verme Atölye Çalışması Etkili İletişim ve Sunum Atölye Çalışması İstanbul Üniversitesi Psikoloji Günleri Hasta ve Hastalık Konferansı

Yorum Ekleyin

www.RasyonelPsikoloji.com Psikoterapi, psikolojik danışmanlık ihtiyaçlarınız için güvenilir bir kurum.

www.MuratArtiran.com Dr. Murat Artıran hocamızın kişisel sitesi.

www.rasyonelpozitifdernek.org Psikolojiniz için pozitif yazılar bulabileceğiniz bir dernek sitesi.

www.PsikolojikSaglik.com yayında Psikolojik sağlığınızla ilgili yazıları bu sitede bulabilirsiniz.

Reklam İletişim:

  • Adres :Abbasağa Mh. Yıldız Cd. D:61/4 Beşiktaş İstanbul
  • Destek :Telefon : 0 (212) 327 02 34
  • E-Posta : info@sorularlapsikolojim.com
TÜM HAKLARI SAKLIDIR.