Doğruyu söyleyememek, bir çözüm yolu önerir misiz?

Soru

Merhaba bu anlattıklarım size biraz komik gelecek biliyorum ama işin içinden çıkamıyorum. Öncelikle ben 14 yaşındayım bazen düşüncesizce hareket ediyorum. Bugün dışardayken ailemin çok problem yaşadığı gerçekten kötü bir insan olan alt komşumuzun adını duvara yazdım üzerine salak lakabını kullandım. Yaptığımın çok yanlış olduğunu biliyorum ama bilinçsiz bir şekilde yaptım bunu. Sonra komşumuz bunu görmüş başka bir komşumuzun çocuğunun bunu yaptığını düşünüp ona kızdı ve çok vicdanım sızladı. Ben bunu kendim yaptığımı söyleyemiyorum çünkü herkes aileme düşman kesilecek, komşumuz çok kötü bir insan olduğu için beni rezil edip hakaret edecek ben ailemin üzülmesini istemiyorum ne yapmalıyım gerçekten çok çaresizim. Doğruyu söylediğimde çok büyük bir zarara girmiş olacağım ciddi olarak söylüyorum. Zarara girmeseydim hemen gidip doğruyu söyler özür dilerdim fakat bunu yapamam başka bir çözüm yolu önerir misiz?

Cevaplandı 0
Ergen Psikolojisi Suna Işık 1 Cevap 466 görüntüleme

Cevap ( 1 )

  1. Mehmet Artıran

    Öncelikle yapmış olduğunuz davranıştan öğrenmeniz gerekenler üzerinde duralım. Birincisi bundan sonra yapacağınız davranışlarla ilgili amacınızı iyi bir şekilde netleştirin. Bir davranışta bulunacaksınız bu davranışla neye kavuşmak istiyorsunuz, ihtiyacınız ne, bu davranış neye yarayacak ve başkaları etkilenecek mi? Diğer durum ise kararlarımız bizim seçimlerimizdir ve bunun tüm sorumluluğunu almak zorundayızdır. Sorumluluğunu alamayacağınız davranış ve kararları hayata geçirmemenizde fayda vardır. Anlatmış olduğumuz bu bilgiler doğrultusunda gerçekte olanları anlatıp anlatmamaya sizin karar vermeniz daha doğru olacaktır.

    "Cevaplandı" olarak işaretlendi

Cevap bırak

Gözat

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>