Çoklu Kişilik Bozukluğu

Soru

Merhabalar,
Ben arkadasim icin soruyorum. Kendisi 15 yasinda, Erkek, Bartinda yasıyorlar fakat Istanbul da yatılı lisede okuyor. Kendi ağzından anlattıkları (daha doğrusu zorla aldıklarım)

” Herkesle konusurken farkli hissediyorum. A kisisiyle konusurken X gibi hissediyorum, X oluyorum. B ile konuşurken Y kişisi oluyorum. Ama bunun aradaki samimiyetle alakası yok. Tamamen farkli kisi oluyorum. Konusma tarzim, el hareketlerim, davranışların, düşüncelerim de degisiyo. A kisisyleyken X konusu hakkında olumlu düşünürken, B ile birlikteyken X olumsuz geliyo. Veya A ileyken asabi, B ileyken şakacı oluyorum.”

Arkadaşımda çoklu kişilik bozukluğu olduğunu düşünerek ortak bi kişiliğin, ev sahibi olan var mi diye sordum. Ortak hiç bi özellik yokmuş. Ve bazen anlattığım şeyleri hatirlamiyo. Küçükken 4-7 yaşlarında ailesel problemleri de varmis.
Arkadaşımın problemi nedir? Ve ona nasıl yardımcı olabilirim?
Şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarla…

Cevaplandı 0
Psikolojik Danışmanlık Yardıma ihtiyacı olannn! 1 Cevap 399 görüntüleme

Cevap ( 1 )

  1. Mehmet Artıran

    Arkadaşınızın yaşı çoklu kişilik bozukluğu koymayla ilgili yeterli değil. Bu tip tanılar 18 yaş civarı konulabilir. Arkadaşınızda olan durum kişilik gelişimi açısından değerlendirilebilir. Gelişim psikolojisi açısından kişilik yapılanması ve bütünleşmesi hala sürmekte ve oluşmaktadır. Arkadaşınızın güncel hayatta karşılaşmış olduğu durumlara farklı yaklaşımlar göstermesi bu açıdan bir ölçüde normal kabul edilebilir.

    "Cevaplandı" olarak işaretlendi

Cevap bırak

Gözat

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>