Anksiyeye bozukluğu ve genel anksiyete bozukluğu arasındaki fark nedir?

Soru

Iyi günler! Anksiyete bozukluğu
Genel Anksiyete Bozukluğu
Yaygın Anksiyete Bozukluğu

Bu 3 ü arasındaki fark nedir?

Cevaplandı 0
Anksiyete ahmett 1 Cevap 758 görüntüleme

Cevap ( 1 )

 1. Mehmet Artıran

  Bahsetmiş olduğunuz kavramlar halk arasında benzer anlamlarda kullanılmaktadır. Psikoloji ve psikiyatri dilinde Yaygın Anksiyete bozukluğu olarak kullanılmaktadır. Yaygın anksiyete bozukluğu; sosyal ya da mesleki işlevlerde önemli bozulmaya ya da kişide belirgin strese neden olan, çeşitli somatik belirtilerin eşlik ettiği aşırı ve yaygın endişe hali olarak tanımlanır.
  Yaygın anksiyete bozukluğu belli bir nesneye, yere, organa, saplantılı düşünce ya da zorlantıya odaklanmamış, yani belli bir düşünsel ya da devinimsel içeriği olmayan bir bozukluktur.
  Belirtileri:
  Genel huzursuzluk, endişeli yüz, gergin duruş, hareketlerde tedirginlik, çabuk irkilme, çabuk kızma, sabırsızlık, bazen yerinde duramama gözlenir. Kişinin sesinde titreklik, zor konuşma olabilir, fakat konuşma düzgündür. İlişkilerinde endişeli, huzursuz ve gergindir. Kişi sanki kötü bir şey olacakmış gibi hissettiğini söyler. Fakat korkunun nedeninin ne olduğunu bilemez. Bunaltılı durum uzun sürdüğünde kişi de yılgınlık ve çökkünlük belirtileri görülür. Dikkat dağınıktır. Geçici unutkanlıklar olabilir. Anlama ve öğrenmede azalma olabilir. Kişinin düşünce sürecinde belirgin bozukluk yoktur. Yakınmalarını büyük bir telaşla ve sabırsızlıkla anlatmak istediğinden düşünce hızlanmış olabilir. Düşünce içeriğinde belirgin bozukluk yoktur. Bu kişilerde yaşam olayları karşısında ve ilişkilerde çabuk kaygılanma, meraklanma, gerginlik, tedirginlik, çabuk irkilme, uyku bozukluğu, çabuk kızma ve huysuzluk görülür. Fizik ve fizyolojik belirtiler ise; kan basıncının yükselmesi, kalp atımının hızlanması, çarpıntı, kaslarda gerginlik, gözbebeklerinde genişleme, ağız kuruması, yüzde solukluk ya da kızarma, terleme, sıklaşan tuvalet ihtiyacı, öğürme bazen kusma, boğada düğümlenme, soluk almada güçlük, el ve ayaklarda soğukluk ya da karıncalanma.

  "Cevaplandı" olarak işaretlendi

Cevap bırak

Gözat

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>