Öfke İle Başa Çıkmak – Sorularla Psikolojim
Öfke İle Başa Çıkmak

Öfke İle Başa Çıkmak

Öfke; kişinin istekleri karşılanmadığında, bir tehditle karşılaştığında veya çıkmaza girdiğinde hissettiği duygudur. Kısaca öfkeli kişilerin engellenmeye karşı tolerans düşüklüğü vardır. Insanlarda bulunması gereken doğal bir duygu olan öfkenin kontrol altında tutulmadığında kişiler arası ilişkilerde bozulma, şiddet, saldırganlık gibi sonuçlara yol açabilir. Aynı zamanda kişiyi de fazlasıyla rahatsız eder, strese neden olabilir.

Peki öfke kontrolünü nasıl sağlayabiliriz?

Öncelikle öfkemizin hangi duygumuzun sonucu olduğunu, yani öfkemizin tanımını yapmalıyız. Öfkenin altında yatan sebebi belirleyip, bu sorun konusunda kendimizi rahatlatarak öfke duygumuzu da azaltabiliriz. Çünkü her öfkenin altında yatan çözülmemiş bir sorun vardır. Kişinin kendini yetersiz ya da değersiz görmesi, suçluluk duygusu taşıması, önyargılı yaklaşımı gibi duygu ve davranışlar öfkenin ortaya çıkmasına yol açar.

Öfke kontorolünü sağlamadaki bir yöntem, öfkeleneceğimizi hissettiğimiz an bulunduğumuz ortamı değiştirmektir. Çünkü öfke duygusunu uyandıran bir çevrede sakinleşmek daha zor olacaktır. Ortamdan ayrılamıyorsak diyaframdan derin nefes alarak öfke sebebiyle yükselen kan basıncımızı normale düşürerek öfke kontrolünü sağlamamıza yardımcı olabiliriz. Bunun dışında meditasyon yapmak ta kasları gevşeterek, insanı yatıştırır ve bu sayede öfkeyle baş etme yöntemi olarak bunu da ekleyebiliriz.

Ayrıca rasyonel davranışçı terapinin yöntemi olarak irrasyonel davranışın rasyonel ve faydalı bir davranış ile değiştirilmesi de öfke kontrolünü sağlamada izlenilen bir yoldur. Örneğin öfke duygumuz kişilerarası iletişim problemimizin bir dışavurumu ve biz öfke duygumuzu iletişim kurma becerileri, empati kurma becerileri, sosyal becerileri kazanarak davranışımızı faydalı hale getiriyoruz ve kazandığımız becerilerle öfke duygumuzu azaltıyoruz.

Öfke sonucunda ortaya çıkan saldırgan davranışları engellemek adına da öfke anında dikkat dağıtma veya espriyle öfkeyi yatıştırabiliriz. Karşıdakini incitmeden yapılan şakalar konuyu dağıtır ve öfkeden uzaklaştırır. Öfkeyi kontrol altına almakta önemli rol oynayan başka bir etken de zamanlamadır. Örneğin yorgun hissedildiğinde veya stresli zamanlarda tartışmaya girilmemelidir.

Öfkeyi oluşturan kendi davranışlarımızı veya duygularımızı değiştirebiliriz, ancak başkalarının bizde öfke duygularmızı uyandıran davranışlarına engel olamayız. Aslında olaylara bakış açımızı değiştirmeliyiz. Yani başka kişinin rahatsız olduğumuz davranışını değiştirmesini beklemek yerine onu gözardı etmeyi öğrenmemiz gerekiyor. Yapmamız gereken olaya karşı sükuneti koruyabilmektir, davranışın değişmesini beklemek değil.

Yazan: Deniz Dirin

Yazar Hakkında

Albert Ellis Enstitüsü Türkiye Merkezi’nin direktörüdür. Klinik Psikolog, psikoterapist, süpervizör, öğretim üyesi ve araştırmacıdır. The City University of New York’ta Psikolojik Bölümü’nde 2004 yılında lisans eğitimlerine başladıktan sonra akademik hayatına Richmond, Kentucky’de Eastern Kentucky University’de devam etti ve Psikoloji Lisans eğitimini tamamladı. West Virginia’da, American Public Üniversitesi’nden Psikoloji alanında Yüksek Lisansı’nı tamamladı. 11 yıl boyunca Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşadı ve çalıştı. Albert Ellis Enstitüsü-New York Genel Merkezi’nde 4 yıl süren uygulamalı psikoterapi eğitimleri ve süpervizyon eğitimleri aldı. Süpervizör düzeyinde Rasyonel (Akılcı) Duygucu Davranışçı Terapi (Rational Emotive Behavior Therapy) ve Bilişsel Davranışçı Terapi (Cognitive Behavioral Therapy) eğitimlerini tamamlayarak Türkiye’deki bu alandaki ilk RDDT & BDT Süpervizörü ünvanını kazanmıştır. 2013 yılından beri Albert Ellis Enstitüsü New York Genel Merkezi’nin Türkiye’de düzenlediği eğitimlerde eğitmen ve süpervizör olarak görev yapmaktadır. Rasyonel Duygucu Davranışçı Psikoterapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi’yi öğretmektedir. Aktif olarak Albert Ellis Enstitüsü bilimsel araştırmalarında görev yapmaktadır. RDDT & BDT Yöntemleri ile Obsesif Kompulsif Bozukluk, Depresyon, Öfke, Davranım Bozuklukları Tedavileri, İnternet ve Oyun Bağımlılığı tedavileri alanlarında özel eğitimler aldı. Ebeveyin ve Çocuk İlişkilerinde Bilişsel Davranışçı Terapi Yöntemleri, Çocuklar ve Aileleri için Sistemli RDDT Tedavi Planları, Bireysel ve Grup Psikoterapileri, Motivasyonel Görüşme Teknikleri sertifikalarına sahiptir. American Play Therapy Birliği onaylı Çocuk Merkezli Oyun Terapisi eğitimleri almıştır. American Play Therapy Birliği üyesidir. Klinik Psikoloji alanında Doktorasını ‘Akılcı Duygucu Davranışçı Kuram Ve Öz-Belirlenim Kuramı Çerçevesinde Yeni Bir Ölçek: Akılcı-Duygucu Öz-Belirlenim (ADÖB) Ölçeğinin Geliştirilmesi’ adlı çalışmasıyla almıştır. Uluslararası Davranışçı ve Bilişsel Terapiler Birliği (Association for Behavioral and Cognitive Therapies – ABCT) üyesidir.

Yorum Ekleyin

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>