Evlilikte Çatışma – Sorularla Psikolojim

Evlilikte Çatışma

Evlilik ilişkilerine kişilerin zayıf yönleri ve zaafları da ister istemez bulaşmaktadır. İnsanın bu yönleri tekrarlayıcı bir yapıda olur ve çatışmaların çıkmasında önemli bir unsur oluşturur. İnsanların çoğu için negatif ya da problemlere neden olan bu yanlar, kişilik yapısıyla o kadar uyumludur ki kişi bunun sorun olmadığını karşısındaki kişinin kendisini anlayamadığını düşünür. Ve bir değişim ya da anlayış karşısındakinden beklenir.

Bu durum bazen eşlerden birinin yorulmasına, çaresiz hissetmesine hatta tükenmesine neden olur. Ve ayrılık kapıyı çalar. Kişisel ya da diğer sebeplerden dolayı var olan duruma dayanmayı seçen kişilerde de psikolojik bazı sapmalar, bozulmalar ya da dengesizlikler olabilir.

Bazen bir umutla değişim beklenir. Sabır gösterilir. Ancak kişilik yapısına bağlı bu tip durumlarda değişim uzman desteği olmadan mümkün olmaz. Başta da dediğim gibi sorun çıkaran yapı benlikle o kadar uyumlu hale gelmiştir ki kişi var olan haliyle kendisini normal, tutarlı ve sağlıklı görür.

Tartışmalar sonrası küsen eşler. Bu kişilerle bir sorunu çözüme kavuşturmanız imkansızdır. Alıngan ve kırılgan yapılarını savunmak için küsme davranışı geliştirmişlerdir. Konuştuğunuz konudan çok ifade ettiğiniz sözler arasından bazı kelimeleri cımbızla çekip hemen darılırlar. Şaşırıp kalırsınız. Sanki karşındakiniz sizi hiç dinlememiş gibidir. Konu bambaşka bir yere gider. Siz konuyu bir tarafa bırakıp onun gönlünü almaya, onu rahatlatmaya çalışırken bulursunuz kendinizi.

İnatçılar ya da dik kafalılar. Nuh der peygamber demezler. Bu tip kişiler karşısında iç dünyanızda sürekli tatminsizlik yaşar, anlayamadığınız şekilde öfkeli hissedersiniz. Patlamaya hazır bomba gibi olursunuz. Birçok şeyle ilgili hoş görü ve toleransınız düşer. Doğal ve anlık mutlulukları yaşayamaz ve hissedemez hale gelirsiniz. Zaman içinde eşinize karşı anlayışınız oldukça azalır. Onun isteklerini yapmak içinizden gelmemeye başlar. Hatta onu sevip sevmediğinizi bile düşünmeye başlarsınız. Yokluğunda özlersiniz ama yanınızdayken uzaklaşmak istesiniz. Kafanız ve duygularınız iyice karışır.

Kıskanç eşler. Temel sorun kendilerine güvenmemeleridir. Bu güvensizlik eşi kontrol altında tutuma ihtiyacının bitmek tükenmez enerjisi haline gelir. Sürekli nerede ve kiminle olduğunuz sorgulandığı için boğulma hisleri yaşamaya başlarsınız. Bir arkadaşınızla buluşma, eve geç gelme, kadın erkek ilişkileriyle ilgili herhangi bir düşünceniz v.b. kıskaçlık yaşanmasına ve aranızda çatışma çıkmasına neden olur. Kendinizi sürekli şüpheli ve potansiyel suçlu gibi görürsünüz. Sürekli açıklama ve izzahat verme durumunda olmanız bıkkınlık yaratır.

Zihin okuyanlar. Bu tip eşler karşısında sizin bir şey söylemenize gerek yoktur. Onlar zaten sizi tanıdıkları için ne düşündüğünüzü biliyorlardır. Bu durum çok fazla katı tutumlara, ön yargılara ve içten hesaplaşmalara neden olmaktadır. Eşler anlaşılmıyor olmaktan dolayı yoğun bir sıkıntı çekmeye başlarlar. Ya da bu durum suçlayıcı bir dile ve yaklaşıma dönüşmeye başlar. Yargısız infaz gibi bir durumdur bu. Bu tip bir eşle yaşanan sorunların çözümü ya imkansız ya da tatmin sağlamayan yarım yamalak çözümler şeklinde sağlanabilir. Her iki çifte de benzer bir durum varsa, evliliğin yoğun bir risk altında olduğunu bilmeniz gerekir. Evlilikleri bitiren önemli sinyal zihin okumaktır.

Kaprisli, hiçbir şeyden mumunun olmayan eşler de kişiyi çaresiz hissettiren yapılar oluştururlar. Süreç ilerledikçe kendinizi yeteneksiz olarak görmeye başlarsınız. Başkalarının eşlerini ve onların yaptıklarını gördükçe sizde bir sorun olmadığını farkedip eşinize karşı öfke duymaya ve onun isteklerine duyarsız olmaya başlarsınız.

Birinci kısmın sonu. Devam edecek….

Yazar Hakkında

1989 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı’ndan mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans Programı’nı tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Danışmanlık Merkezi’nde çalıştı. Sırasıyla Özel Darüşşafaka Lisesi, Uğur Dershanesi, Fen Bilimleri Dershanesi psikolojik danışmanlık ofislerinde görev yaptı. Halen Özel Şişli Terakki Lisesi’nde Uzman Psikolojik Danışman olarak çalışmaktadır. 2003- 2005 yılları arasında “Aile İçi Şiddete Son” projesi kapsamında psikolojik danışmanlara süpervizörlük yaptı. Boğaziçi Üniversitesi BÜREM koordinasyonunda grupla psikolojik danışmanlık çalışmalarını sürdürdü. 2009-2012 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde misafir öğretim görevlisi olarak dersler verdi. “Baba Destek Programı” eğitici eğitimi, Çözüm Odaklı Terapi, Aile ve Çift Terapisi, Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi Yöntemleri ile Öfke Yönetimi, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Tedavileri, İnternet ve Oyun Bağımlılığı ADDT Tedavileri ve ADDT&BDT Yöntemleri ile Çocuk ve Ebeveyn İlişkileri eğitimlerini aldı. Ayrıca Kariyer Danışmanlığı, Bloom Taksonomisi, İletişim ve Empati Becerileri ve Danışmanlıkta Modern Yaklaşımlar sertifikalarına sahiptir. Çeşitli ulusal TV kanallarında röportajları vardır ve uzman konuşmacı olarak birçok programda yer aldı. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Yorum Ekleyin

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>